| UnchiulRamiz a întrebat:

Anxiarul pentru ce afecțiuni e folosit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pentru in special anxietate dar poate si somn.

| UnchiulRamiz explică (pentru Mosotti):

De aia am anxietate de ceva timp... Dorm și rău sad îmi dăduse juma dimineața și juma seara, dormeam ziua laughing tremurau picioarele și mâinile asa ca nu am mai luat de câteva luni deloc. Stand în curte cred ca am dobindit anxietatea. Ma tem și la magazin sa merg, nu tare, dar am emoții sa nu pățesc ceva.

| UnchiulRamiz explică:

Iau și mirzaten de 30 mg împărțit în jumatate

| aimullah123 a răspuns:

Salut!
Uite ce scrie in prospectul medicamentului.
Anxiar este folosit pentru:

-tratamentul de scurta durata al starilor de anxietate, inclusiv al celor asociate cu depresie;
-tratamentul de scurta durata al insomniei cauzate de anxietate;
-prevenire si tratament in delirium tremens;
-tratamentul sindromului de abstinenta la alcoolici;
-sedare inaintea interventiilor cu scop diagnostic, inainte si dupa -interventii chirurgicale generale sau dentare.

Eu am luat Anxiar seara pentru somn si a fost foarte bun. Nu am avut nici macar o data vreo reactie adversa. E un medicament destul de sigur. Cat despre tremuratul necontrolat, nu ar trebui, fiind un medicament cu efect deprimant asupra sistemului nervos central. Ar trebui sa te calmeze.
Tremuratul ar putea sa apara in cel mai rau caz, ca efect advers.
Sau daca iti e frica sa iei anxiar.
Mie nu mi s-a intamplat.
Daca mai ai intrebari iti raspund cu drag.

| UnchiulRamiz explică (pentru aimullah123):

Mie mi-a zis ortoped ul ca tremurul e de la anxiar. Ma mir și acum ca mi-o putut face infiltratii în genunchi. Îmi tremura într-una piciorul. Și la frizer tremura, ori mana îmi tremura aiurea. Am insomnii de ceva vreme, optisomnul nu a făcut mare brânză. Când luam 1 mg seara dormeam bine. Dar nu e bun sa iei ca da dependenta am auzit

| aimullah123 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Eu zic sa schimbi ortopedul laughing
Nu cred ca e de la anxiar. Nu are logica.
Seara dupa ce iei anxiar, la vreo jumatate de ora incepi sa tremuri asa aiurea? Nu as crede. Despre tratament e bine sa discuti cu psihiatrul, nu cu ortopedul. Cere-i si psihiatrului o parere. Spune-i si lui ce ti-a zis ortopedul. Si psihiatrul iti poate spune daca e sau nu de la anxiar. Dar pun pariu ca o sa iti zica ca nu are treaba.
Eu as tine sa cred ca poate devii anxios in anumite contexte si din cauza asta tremuri.
Daca anxietatea (sau o alta afectiune) este cea care iti cauzeaza insomnia, s-ar putea sa nu faca fata optisomnul. Am luat si optisomn.
Anxiarul daca este luat exact asa cum ti-l da psihiatrul, nu da dependenta. Ma rog, daca psihiatrul e nebun si te pune sa iei 1 anxiar e alta treaba. Anxiarul se ia cel mult o luna cu tot cu perioda in care scazi doza.
Eu nu am facut dependenta de la anxiar, in schimb m-am obisnuit cu el si nu mai simt mare branza.
Exista medicamente pentru somn care se iau pe termen lung (cateva luni) si dormi si mai bine decat de la anxiar.
Ma refer la antidepresivele atipice care se iau seara, cum ar fi : Mirzaten, Trittico etc. Eu le prefer pe astea.

| dolceromania a răspuns:

Depresie

| Adelina4679 a răspuns:

Anxietate, depresie. Sedare in timpul intervențiilor chirurgicale. Atentie! Trebuie administrat in doze mici si o peroada foarte scurta de timp, creeaza dependenta.

| UnchiulRamiz explică (pentru Adelina4679):

Poți tremura necontrolat de la el?

| Adelina4679 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Da, este posibil