| PabloEscobarGaviria a întrebat:

Anxietatea iti poate induce stari sau dureri mai bine zis, cum ar fi durerea de cap sau fel si fel de chestii pe care le simti in corp? Imi e greu sa explic aceste simptome

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nume6 a răspuns:

Normal că da. Anxietatea induce stări de frică, de stres, negative pentru creier. Creierul reacţionează la asta trimiţând în tot organismul semnale transformate în dureri în tot corpul, insomnii sau chiar stare de oboseală, etc. Nu numai anxietatea dă stări din astea, ci orice problemă perpetuată la nivelul psihicului chiar si depresia, schizofrenia, etc, pentru că psihicul face parte din creier.

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Da,se numesc somatizari ale suferintelor emotionale psihice care apar pe plan fizic, se numesc simplu somatizari.

https://www.neuroaxis.ro/somatizare/

Stresul mental,anxietatea intensa si depresia, gandurle negative, emotiile negative pe care le manifestam in mod indelungat pot provoca si simptome si disconfort fizic, dupa cel psihic, repet daca sunt intense si manifestate timp indelungat.

:) Numai bine!

| RAY a răspuns:

Da,durereri in piept, cap, mana amortita, piciorul amortit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da are o groaza de simptome anxietatea