| av7701 a întrebat:

Ar fi ok sa fac water fasting pentru a slăbi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,orice faci fa totul pe termen lung =reteta succesului in viata, ce sens are sa slabesti apoi reingrasarea,proteine din carne de pui, peste, vita, porc, vanat 50% din calorii restul fructe, legume, nu cumpara ce nu se regaseste in natura.

| mODIN a răspuns:

Nu. O sa dai jos 5 kg de pe cantar (dar va fi doar deshidratare, pentru ca fara sarea din mancare tot pierzi apa, indiferent cat bei), vei arata la fel, apoi dupa ce revi la a manca ca de obicei vei pune inapoi fiecare gram dat jos si vei ajunge sa te fi chinuit cu foamea degeaba.

| Yaesmin a răspuns:

Balentine’s day

| ALM2000RO a răspuns:

Water fasting nu recomand, dar recomand food fasting. Încearcă să mănânci odată pe zi, de preferat amiaza căci e cea mai importantă masă a zilei de departe. Eu de 6 luni iau doar amiaza și am ajuns de la 130 kg la sub 105 kg în prezent și continui să slăbesc.

| av7701 explică (pentru ALM2000RO):

Și cam ce ar trebui să mănânc la acea masa?

| ALM2000RO a răspuns (pentru av7701):

Supă, felul doi poți mânca orice dar să fie porții rezonabile și să renunți la desert (evident și la sucuri acidulate).

| ALM2000RO a răspuns (pentru av7701):

Rectific: orice în afară de fast food, voiam să zic orice e mâncare gătită, fie că ți-o faci, fie că ți-o comanzi, nu contează.

| 2FanMessi2 a răspuns:

Water fasting ul îți scade din greutate dar vei fii deshidratat. Mai bine incearca deficitul caloric. Cauta pe google "calculator calorii"
Și acolo îți introduci datele tale înălțime kg vârstă și activitatea da sportiva. Și ți se va arata un număr respectiv de calorii. Dau un exemplu 2700(cât trebuie sa mănânc eu sa ma mentin)
Ca să fiu într un deficit caloric trebuie sa mănânc cu 500 de calorii mai puțin adică 2200.
Este foarte important ca mâncarea pe care o mănânci sa conțină proteina multă. Și sa reduci zaharul din alimentație, ar trebui sa îți iei doza de zahar din fructe.
Spor, și sănătate multa!