| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva niste idei despre niste tratamente naturiste impotriva transpiratiei abundente si a mirosului...in afara de bicarbonat de sodiu, am de ceva vreme problema asta si nu prea stiu de ce, pana aflu as avea nevoie de idei...cat mai multe, pentru ca nu mai e mult si incepe scoala ( realizez ca nu o sa ma vindec in cateva saptamani, dar niciodata nu se stiehappy ) si m am saturat sa renunt la o gramada de haine care imi stateau bine si nu le puteam purta pentru ca se vedea imediat transpiratia
P. S. am f si la dermatolog, la 3 diferiti de fapt si nimic din ce mi au dat nu merge. ajutorpuppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimihappy
- baile dese (dusuri in special) sunt esentiale si se recommanda folosirea unui buretel de cor astfel incat porii plini de substante ai glandelor sudorale sa fie suficient de bine curatati.
- Baile cu decoct de nuc sunt cele mai cunoscute pentru combaterea hiperhidrozei, putandu-se face atat infuzii locale cat si bai generale. Se folosesc 250 grame de frunze uscate de nuc la jumatate de litru de apa si se fierb in aceasta cantitate de licghid. Se strecoara apoi decoctul si de fac infuzii pentru zonele unde transpiratia este excesiva sau se toarna in cada. De obicei acest tratament nu trebuie sa depaseasca 25 de minute.
- Bai calde cu 10-15 picaturi de ulei de levantica de trei ori pe saptamana.
- Bai zilnice cu sare de mare
- Bai cu apa si otet alimentar, intr-o cada cu apa se pun 300ml de otet si se sta 20-30 de minute.

3 răspunsuri:
| danutza_2917 a răspuns:

Trimite-mi un mesaj in privat, am nevoie de anumite detalii ca sa te pot ajuta.

| ionutz0116 a răspuns:

Pai ce ai cautat la dermatolog? La endocrinologie trebuia sa mergi!