| danio a întrebat:

As dori sa fac si eu o relatare. Am avut in familie o persoana cu probleme de sanatate pentru care i s-a recomandat de catre medicul de familie o internare la un centru de reumatologie si recuperare pentru a face chinetoterapie. Ajunsa la centru pentru internare i se spune ca nu poate ramane deoarece trebuia sa se programeze cu 2-3 luni inainte de a se inbolnavi. Binenteles ca a raspuns ca orice om in aceea situatie, ca s-a dus acolo din cauza durerilor si a recomandarii medicale, nu de placere, la care aceiasi persoana ii raspunde ca acestea sunt legile si ca nu poate face nimic. As dori sa stiu si eu daca imi poate da cineva un raspuns la aceasta dilema, cum este posibil sa iti refuze internarea desi tu mergi acolo pentru ca nu mai esti om si ai nevoie de ceea internare. Exista cumva legi care spun asa ceva? Cum si unde as putea sa reclam asa ceva? Cum si ce as putea sa fac in privinta asta pentru a nu se mai intimpla si altor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista legea de normare a activitatii medicale, care spune ca un medic/asistent poate ingriji un anumit numar de bolnavi o data si care stabileste cate paturi are fiecare institutie medicala. In ultimii doi ani si jumatate, in sistemul sanitar s-au concediat masiv oameni, nu s-a angajat nimeni (prin hotarare de guvern), numarul de paturi a fost redus drastic, salariile personalului a fost injumatatit. Tu, daca stiai ca esti interesat de problema, trebuia sa protestezi cand guvernul a anuntat aceste masuri. La ora asta, spitalele functioneaza cu mai putin jumatate din minimul de angajati.
Daca vrei sa reclami, o poti face la Curtea Europeana a Drepturilor Omului, reclamand guvernul ca a distrus sistemul de sanatate si acum ai nevoie de el. Alta solutie nu exista.

| Ronnix a răspuns:

"Dis iz Romania mai frend!"