| ema_4036 a întrebat:

As dori sa intreb daca este nevoie sa merg la ginecolog cu acest rezultat de secretie?
Absente PMN, frecvente celule epiteliale, frecventi bacili Gram pozitivi lungi, grosi cu capete drepte, frecventi coci Gram pozitivi rotunzi in diplo. Flora fara semnificatie patogena.
Cocii aceia inseamna streptococi? Pe net am vazut ca asta ar insemna, dar nu stiu de ce atunci flora nu este patogena.
Inseamna ca am ceva? Este necesar un tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

In secretia vaginala se gasesc deseori germeni saprofiti, de ex, streptococul si stafilococul viridans. Sunt germeni care nu produc necazuri si nu trebuie tratati cu antibiotice. Daca vrei sa stii ce coci gram pozitivi ai in secretie, fa o cultura din secretie.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este nevoie sa mergi laginecolog. Ai o mica infectie si ti-ar trebui un tratament. Cocii pot fi sau nu streptococi. Dupa cum sunt descrisi, nu sunt streptococi, ci mai degraba enterococi. Flora fara semnificatie patogena inseamna ca este o flora obisnuita, care se gaseste in mod normal pe piele si mucoasa vaginala (doar ca la tine e prea multa). Nu este nevoie de un rezultat mai detaliat (asta este absolut complet si corect si, indiferent ce zice Ramitzu nu se contrazice deloc si este perfect logic).

| alessia5158 a răspuns:

Ma aliez raspunsului corect dat de userul Abh. In traducere, pe intelesul tau, exprimarea "flora fara semnificatie patogena" inseamna ca acei bacili si coci Gram pozitivi nu sunt patogeni! Sunt microorganisme comensale, deoarece traiesc in simbioza (se favorizeaza reciproc) cu organismul. Pielea, mucoasele (orala, vaginala, vulvara, a glandului, etc) sunt populate de bacterii comensale alcatuind microbiocenoza(ecosistem, flora bacteriana, microflora bacteriana ).

| ramitzu a răspuns:

Rezultatul se contrazice singur. Te sfatuiesc sa mergi la un ginecolog, sa ceri sa-ti recolteze o cultura secretie vaginala, si cu lama recoltata, mergi la un laborator de analize si cere sa ti se efectueze urm analiza: secretie vaginala+cultura fungi vaginala. La secretia vaginala. se evidentiaza streptococul sau stafilococul iar la cultura fungi, existenta unei ciuperci. Cu rezultatul, te intorci la medicul ginecolog. Atata timp cat tiau iesit coci Gram pozitivi, ei sunt patogeni deci trebuie tratati. Ar fi trebuie sa-ti faca si o antibiograma pentru ca sa-ti spuna la ce antibiotic cedeaza. Nu e de glumit cu astfel de lucruri. ( incearca sa gasesti un laborator cat mai bun. pentru nu a da gres ) Succes si multa sanatate!

| ema_4036 explică:

Dar am facut analiza la Victor Babes, unde gasesc un laborator cu rezultate mai detaliate?