| HumptyBumpty a întrebat:

As dori sa stiu daca sunt student, primesc ceva reducere daca ma duc si vreau sa imi repar dintii? Sau sa imi pun aparat dentar, sa rezolv unele carii? Am auzit de unele beneficii, dar nu stiu exact care sunt.
Multumesc frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Eu inca nu am auzit de reduceri la stomatolog pentru ca esti student. Asa ca o sa presupun ca nu exista. Nici macar la cele de stat. Serviciile de stomatologie nu sunt decontate de CNAS, orice ai fi. S-ar putea sa fie ceva reduceri la unele clinici, dar de obicei sunt clinici care au niste preturi foarte umflate cu care incep, si cu reducerea ajungi la pretul "normal". Asa ca raspunsul e: Poate.
Singurul beneficiul pe care il ai ca si stundent e faptul ca esti asigurat atata timp cat frecventezi o forma de invatamant. Dar asigurarea e exact ca a oricarui alt om.

4 răspunsuri:
| calitro a răspuns:

Asta tine de politica fiecarei clinici dentare dar de regula, nu.

| Jecs_Dave_1998 a răspuns:

Exista o clinica dentara (daca asa se numeste) in Bucuresti care e specializata pentru studenti, are preturi accesibile si se ocupa in principiu cu studenti. Nu mai stiu cum ii zice dar au 60 de lei plomba si 60 de lei extractia, cauta pe google

| Softe a răspuns:

La clinicile de stomatologie private nu se aplica nici-o reducere fiindcă ești student, aceasta se aplica doar la cele de stat dar de regula acestea nu se compara cu cele private și nu îți recomand, ști cum se spune, dai un ban dar stai în față.

| PeFuga a răspuns:

Casa de asigurari deconteaza servicii medicale, inclusiv stomatologice, in limita unor anumite sume. Pentru a beneficia de aceste reduceri trebuie sa cauti (mult si bine) clinici sau cabinete care au contract cu CAS. Ai sa gasesti foarte putine, deoarece medicilor nu le convin aceste contracte (se deconteaza sume foarte mici si cu intarziere mare, prin urmare nu se prea complica). De obicei aceste reduceri se acorda pentru plombe, tratamente de canal, extractii. La treburi mai complicate, fie se folosesc materiale rudimentare (la coronite dentare se foloseste cel mai prost material, iar fizionomia nu este fenomenala deoarece se aleg tehnicienii cei mai ieftini), fie platesti o diferenta.
Exista cabinete private care ofera reduceri pentru studenti, in ideea ca astfel atrag aceasta categorie de pacienti in cabinet. Se ofera 10-20-30% reducere la anumite tratamente, si asta pe cheltuiala proprie (adica nu decontat prin CAS).
Iti recomand cu caldura pentru orice tratamente ai de facut sa ceri recomandari de la colegii/prietenii/cunostintele tale. Nu te du unde este mai ieftin, deoarece un 50 de lei salvati acum te pot costa 2000 lei peste 2-4 ani. Hai sa zicem ca pentru simple plombe si igienizari (detartraj, periaj, air-flow) poti merge oriunde, insa pentru orice altceva alege un medic bun, chiar un specialist. Nu fa extractii decat la chirurg, nu fa tratamente de canal decat la medic endodont, etc. Nu fa lucrari protetice inainte sa vezi deja in gura altuia ce lucrare s-a pus in acel cabinet.
Stiu ca, student fiind, vrei sa faci economii, dar mai bine faci economii din alta parte (iesi in oras de 2 ori pe saptamana in loc de 4 ori, de exemplu, sau redu planul tarifar la telefonul mobil, sau cumpara o parca dintr-un magazin obisnuit in loc sa dai 400 de lei pe ea in Zara. Sunt cateva exemple generale, sper sa le iei ca atare) pentru a investi in tratamente medicale de calitate!
Mult succes!