| Aldutssss31 a întrebat:

As prefera sa raspunda doar cei care se pricep in acest domeniu.Am născut acum 3 săptămâni natural, zona e aproape vindecată si sange mai curge foarte putin si rar.Trebuie neaparat sa astept sa treacă cele 40 de zile de la nastere sau as putea face sex?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Practic NU exista niciun termen si cu atat mai putin unul care sa fie ''precis stabilit'', cel de 40 de zile, care in fapt reprezinta doar o recomandare, care depinde de multe aspecte fiindca dupa nastere fiecare organism isi stabileste propriul sau ritm de... refacere. Sfatul si recomandarea medicului obstetrician privind momentul in care devine posibila reluarea activitatii sexuale de dupa naste in general sunt/pot fi diferite de la un medic la altul, dar cei mai multi recomanda femeii sa se abtina sa faca sex pana dupa ce este efectuat controlul/consultatia programata sa se faca dupa trecerea a 6 saptamani de la nastere. Atunci cand activitatea sexuala este reluata prea devreme, sexul poate fi dureros si neplacut si mai apare si posibilitatea de a se produce o ruptura, sau sa se desfaca plaga/ruptura vaginala atunci cand nu s-a cicatrizat si vindecat complet. In concluzie este indicat si recomandat sa astepti pana ce vei fi consultata. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Așteaptă pana te vindeci complet, apoi poți face sex.

| Eireann a răspuns:

Sange putin si rar e totusi semn ca zona nu e vindrcata complet. Eu zic sa mai astepti un pic.

| ancaval a răspuns:

Mai așteaptă!
Felicitări că ai ales să naști natural.

| Endoryus a răspuns:

'Zona e aproape vindecata' imi e si scarba sa intreb care e obsedatul( tu sau el) care moare fara sex inca putin pana iti mai revii putin.

| GouDidodino a răspuns:

Poti s-o bagi in tine fără probleme, spor la treaba