| madalina199 a întrebat:

As vrea sa dispar de pe acest pamant sa fiu intr-un loc unde sa fiu doar eu cum ar fi sa stau la tara linistita, sa nu imi zica nimeni ca nu sunt respnsabila.nu stiu ce se intampla dar am niste dureri de cap ingrozitoare si in plus baiatul pe care il iubesc habar nu am daca simte si el ceva pentru mine[ imi este rusine sa merg la el sa il intreb daca simte ceva] ma simt ingrozitor de rau. parca toti ma urasc. tata si bunica mea tipa intruna la mine aproape mereu.mama este plecata din tara si stiu ce ea ma iubeste doar ca nu poate fi alaturi de mine. ce sa fac? eu m-am gandit de multe ori sa imi iau viata doar ca ma gandesc ca poate se vor rezolva problemele si voi simti si eu ca traiesc. ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnimeChu a răspuns:

Sa-ti iei viata nu e niciodata o solutie. Ia viata in piept si incearca sa te descurci. O sa vina o zi cand va fi totul bine. Nu trebuie sa exasperezi din atat. Nu stiu cum te simti si cat de rau e, dar cum am mai zis, sa-ti iei viata nu e o solutie. Gandeste-te la cei din jurul tau carora le pasa de tine. Gandeste-te cata lume vei face sa sufere si cata durere ai lasa in urma. Da tot ce e mai bun din tine si incearca sa mergi mai departe si vei vedea ca intr-un sfarsit totul va fi bine. Cat despre baiat, invata sa citesti semnele pe care le trimite. Vezi daca se uita insistent la tine etc... Sper ca te-am ajutat puti. Daca mai ai nevoie de sfaturi, trimite-mi un mesaj... As fi mai mult decat bucuroasa sa te ajut.

6 răspunsuri:
| Andreyyw a răspuns:

De ce aproape toti cand dati de greu primul lucru la care va ganditi este sa renuntati la viata? Nu inteleg acest lucru
Viata e frumoasa si merita traita
Si cu baiatu incearcati norocu ca nu e nici o paguba
Si viata e frumoasa baieti sunt cu miile

| IGM a răspuns:

Fa o plimbare prin parc,asculta muzica,citeste ceva, vorbeste cu prietenii, distreazate cu ei.Si daca nu vrei sa mai tipe mamaia si tatal tau la tine fa putina treaba prin curte sau prin casa, ajut-o pe buny sau macar incearca, dati silinta. Poate asa vei primii niste laude si te vei simtii mai bine.

| MihaelaDart a răspuns:

Chiar crezi ca problemele se vor rezolva daca ti-ai lua viata? Cu siguranta ca nu. Daca numai mama ta te iubeste, pe ea o vei baga mai mult in pamant prin suferinta adusa, asta in cazul ca te sinucizi. Gandeste de 1000 de ori inainte sa faci acest lucru. Cei care au trecut printr-un accident si au vazut moartea cu ochii si-au dorit de mii de ori sa mai traiasca inca o data si tu vrei sa renunti atat de usor. Luptate-te cu viata! Ce treci tu, e nimica toata! In viata te mai lovii de alte greutati si astea sunt date de cel de SUS, de Dzeu, pentru a vedea daca le poti trece, daca esti puternic. Traieste-ti viata cat este frumoasa si incearca sa ignori ce se petrece in casa, nu pune prea mult suflet, incearca-ti sa-ti faci tu ziua frumoasa cu sau impreuna cu prietenul tau ori de ce nu. cu prietenele tale. Mereu am considerat pe cei care-si iau viata niste lasi, pentru ca nu au vointa sa lupte. Cei care gandesc la sinucidere, asta inseamna ca cel RAU vrea sa te atraga dupa el, nu te lasa aplecata, lupta si revino-ti la psihic, prin muzica, filme bune, prieteni, plimbari, viseaza ce ai vrea sa-ti faci in viata, numai sa nu te omori.

| IGM a răspuns:

Si daca iti iei viata nu rezolvi nimic, FI PUTERNICA!"VIATA E FRUMOASA SI MERITA TRAITA". Daca iti iei viata o sa regreti si tu si o sa sufere si parintii tai si cei din jurul tau care te iubesc.

| EugeNNio a răspuns:

Madalina toti trecem prin momente din astea,asa e viata, nu e mereu roz, cred ca nu ai nici o prietena apropiata cu care sa vb.sa ii spui ce ai pe suflet, sa te destainui.Esti o persoana inchisa de asta nu stii daca prietenul tau te iubeste pentru ca nici tu nu iai aratat ca-l iubesti,daca ai fi facut asta tiai fi dat seama daca el tine la tine. Sfatul meu e sa fii optimista, sa incerci sa iti faci prieteni cu care sa pierzi timpul eventual o prietena cu care sa mai stai la o barfa, ca fetele si incearca sa te apropii mai mult de prietenul tau arata-i ca-l iubesti atunci vei vedea daca si el te iubeste.

| madalina199 explică:

Eugennio am o prietena cu care ma inteleg foarte bine, ne spunem tot doar ca nu stiu acum se baga toti intre noi 2 si nu prea mai vorbin