| Andiiiiiii a întrebat:

As vrea sa slabesc in 2 luni cam 10 kilograme idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Remus13 a răspuns:

Fa exercitii ca: Abdomene, genoflexiuni flotari si fa jogging si mananca mai putin si dupa ora 19 fara mancare, doar ceva de baut.

| Iunona a răspuns:

In fiecare seara ceai negru combinat cu o dieta usoara ( fara prajeli, sucuri, cafea, dulciuri, muuulte legume si fructe, branzaturi, peste) si jogging de 3 x pe saptamana sau inot sa poti slabi sanatos si peste tot.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iunona):

"muuulte legume si fructe" = sfat CRETIN spus de toti care habar nu au de nutritie si repeta ca o moara strica.

Fructele si legumele NU SUNT la baza piramidei alimentare. Iar fructele fermenteaza si au zahr, muuuulte fructe = mult zahar care ghici ce face, INGRASA si mareste glicemia + fermentatia din stomac poate face gastrita si ulcer.

muuuulte fructe = foarte NESANATOS

| Iunona a răspuns (pentru Cosmin86):

Acest sfat cretin il am de la medicul nutritionist si am slabit 15 kg. Multe fructe in loc de dulciuri adica un mar sau 2 pe zi, banane sau chestii de genu ( cine dracu mananca mai mult de cateva pe zi?). Iar legumele gandeste-te ca nu stau la baza dar ai nevoie de ele. De ce sa mananci o halca de carne si cartofi prajiti cand poti manca o bucatica de peste cu o garnitura de legume? Daca nici legume si fructe nu putem manca atunci ce mai mancam?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iunona):

Multe fructe nu inseamna 1 mar sau 2. Tu nu stii sensul cuvantului "multe". cine dracu? destui, am un coleg la servici care a bagat 12 mere intr-o zi. Sau altu care a mancat 2 kg de cirese intr-o zi.

Sfatuieste si tu "cateva fructe", nu "muuule", ca apoi se apuca sa consume in cantitati industriale.

mananci cat sa-ti asiguri tot ce ai nevoie : proteine, carbohidrati, fibre, vitamine, minerale, grasimi sanatoase, etc.

Uneori si halca de carne e buna ( fara grasime ), are proteine si creatina. Eu consum carne de 3-4 ori pe zi.

| Iunona a răspuns (pentru Cosmin86):

Foarte rau. Nici carnea in exces nu e buna. Multe fructe si legume inseamna sa elimini din dieta produsele bogate in calorii si sa le inlocuiesti cu ele. Adica cam un fruct doua pe zi si legume din supe, asezonari, salate. Cat despre pers care mananca in cantitati industriale fructe si legume...problema lor dar nu e un consum rational. Da e buna si carnea dar nu de 3 x pe zi cum mananci tu. In fine. Fiecare cum s-a obisnuit. Personal mananc si recomand: 3 mese cat mai variate: lactate, putina carne si slaba, nu scot painea in totalitate din schema, peste, salate, si fara prajeli( mici, cartofi pai, burgeri) si sucuri acidulate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iunona):

Eu fac si sport de forta si am nevoie de proteine, un om normal poate manca o data pe zi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nea Cosmine, relax baby ca nu dau turcii ca sa dracuim. Baga de seama ca nu ai citit bine, fata a facut referire mere si banane si chestii de genul asta, capisci?
"
Excesul dauneaza grav sanatatii. Consumul exagerat de carne duce la ingroşarea pereţilor vasculari, la pierderi importante de calciu, la o ingreunare a proceselor metabolice si la o eliminare greoaie a reziduurilor din organism. Iar prin marirea perioadei de timp in care toxinele stau in contact cu membrana intestinului gros, este favorizata apariţia tumorilor de colon. Majoritatea oamenilor isi supraestimeaza insa nevoia de proteine din carne si cum surplusul proteic echivaleaza printre altele si cu exces de acid uric, de aici si pana la pietre la rinichi, guta sau calculi biliari (acestea fiind doar cateva dintre efectele negative posibile generate in organism) nu mai e decat un pas."
Ceea ce ti-a raspuns stimabila domnisoara cred ca este suficient pentru a incheia acest dialog (din partea ta ) cam sarcastic.
Sa fi iubit!

| Iunona a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc! :*

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde cum definesti exces. Sportivii de performanta pot baga si 4-5 kg de carne intr-o zi si au o sanatate mult mai buna decat a noastra.

cat timp consumi raportat la activitatea ta, e ok

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Esti sportiv de performanta fratemeleu?