| danielb a întrebat:

As vrea sa slabesc si eu vreo 10 kg dar intr-un mod natural! funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sensesDelight a răspuns:

Uite niște sfaturi care sper să te ajute:
1. Evită mâncărurile grase, lasă masa cea mai consistentă din zi să fie dimineața când grăsimea pe corp se depune foarte greu. În rest dacă ți-e foame ia-ți niște legume și fă-ți o salată. Este foarte ușoară, sănătoasă și refreshing pentru zilele de vară. Apoi încearcă să numai mănânci după 7 dupa-miaza. Seara mâncarea se depune foarte ușor pe coapse, șolduri. Dacă ai pofte ia-ți niște fructe și de fiecare dată când ți se face foame ia un măr (de preferat) și ronțăie-l.
2. Poți merge la sală. Instructoarea de acolo o să-ți mai dea niște sfaturi despre ce ar trebui să mănânci zilnic, cât sport să faci acasă singur etc.
3. Ieși la niște ture de alergare zilnic, măcar o oră. Nu-ți cere nimeni să te trezești la 6 dim. și să te întorci frânt după un efort fizic. Poți ieși mai pe seară, când e mai răcoare afară și să dai niște ture prin oraș. Îți poți lua prietenii, sau îți poți face un playlist cu muzica favorită pe care s-o asculți. Așa alergatul nu va mai fi o povară. Dacă tot e vară și mergem la mare, poți să alergi pe malul mării. Te simți foarte bine, mai ales că briza răcoroasă și apa rece care-ți atinge tălpile te mai înviorează. Țin să menționez că alergatul este cea mai bună metodă de slăbire, recomandată și de medic. Elimină toxinele corpului, îl relaxează și arde cele mai multe calorii.
4. O altă metodă este să ieși afară cu rolele sau cu bicicleta. Cu rolele faci mușchi la picioare, însă bicicleta are efect asupra tot corpului în special talie. O subțiază și-ți face un abdomen mai plat. Te poți apuca de niște exerciții prin casă, dar fără un efort prea mare pentru că nu vei putea depune același efort zilnic și o să te îngrași la loc. Înotul este iar o cale foarte eficientă, mult mai rapidă de slăbit, care îți modelează corpul.
5. Te sfătuiesc să nu apelezi la curelele de slăbit sau la chestiile la care se face atâta publicitate acum. Am încercat eu și a fost țeapă. Iar persoanele la care am mai împrumutat cureaua aia au zis același lucru. Te face să te simți mai ușor pentru că te zguduie puțin și te face să digeri mai repede mâncarea, dar nu slăbești în adevăratul sens al cuvântului.
6. Un alt sfat ar fi că dacă ești rozător de dulciuri, ciocolată, să renunți la ea dar nu de tot. Dacă pui stop și numai mănânci deloc în momentul în care iei o pătrățică organismul simte și te îngrași imediat.
Hope it helps! Succes :*

10 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Salut. Totul este posibil. Totul depinde de tine. Nu stiu ce esti, fata sau baiat, dar in ambele cazuri, trebuie sa faci sport la greu. Nu se pune problema hranei. Dimpotriva Atata timp cat faci sport trebuie obligat sa te hranesti. Fara tutun, fara alcool, asta insemnand nici o picatura, inclusiv de bere, mai ales, si fara nopti ne dormite si umblate aiurea. Sport, pentru slabit alergare, cross, coarda, cat mai multa coarda. Bazin o data sau de doua ori pe saptamana, iar alergatul sa se faca imbracat cat mai gros, Sa-ti fie foarte cald, sa transpiri din greu. In fiecare zi sa alergi 4-5 km. In acest fel fi sigur sau sigura ca vei slabi. In afara de faptul ca vei slabi, vei avea un corp lucrat un corp, sportiv, un corp de invidiat. Dar totul se face prin sudoare. Totul depinde de tine. Succes Pa

| AvalohAlyn a răspuns:

Majoritatea oamenilor au reusit sa slabeasca prin sport facut aproape zilnic si o mica dieta, retinere de la mancarea care ingrasa. E garantat.Trebuie doar sa ai vointa.

| Denisa a răspuns:

Eu acum m-am apucat de dieta cu mere. O gasesti pe google. Sunt si pareri pro si contra. Eu una am mai tinut-o si am fost multumita de rezultate, 1 kg pe zi. Nu m-am ingrasat dublu dupa. Acuma conteaza si daca iti plac mult merele si daca crezi ca ai suficienta ambitie, pentru ca nu e o dieta simpla. Combinata cu sport o sa itit dea rezultate bune. Insa, daca vrei o dieta sanatoasa: renunta la paine, dulciurile inlocuiestele cu fructele(pepenele rosu e foarte bun pentru ca are putin zahar si multa apa), carnea prajita inlocuiesteo cu carne fiarta sau la cuptor. Cat mai multe salate si fara sucuri. Nu manca mai tarziu de ora 19 si fa ceva sport. Daca nu esti adepta sportului si urasti sala( ca mine) fa cateva abdomene si danseaza. Pe mine ma ajuta mult dansul. Succes:*:*

| hax0r a răspuns:

Nu mai manca!

| hrdcore a răspuns:

E um am slabit vara trecuta 14 kg facand lupte cu prieteni si sarituri in apa

| Evaa a răspuns:

Poţi slăbi şi fără o dietă strictă numai că trebuie să respecţi altceva. Să ai trei mese pe zi, la ore fixe în fiecare zi să mănânci la aceiaşi oră, indiferent dacă poţi sau nu poţi. Trebuie să eviţi dulciurile şi mâncarea timp fast food. Nu mânca mai târziu de 6, 7 şi încearcă ceva sport, e vara înotul ţi-ar prinde foarte bine. Poţi face câteva abdomene seara. Baftă!

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

REteta cea mai buna este : AMBITIA.Trebuie doar sa renunti la mancarea nesanatoasa(fast-food si dulciuri in exces) si sa mannci multe fructe si legume.Eu cand am tinut regim imi calculam meniul zilnic(nr de calorii) pe csid.ro(calculatorul de calorii). SI mult sport si cel putin 2litri de apa pe zi.

| ControlTheMusicLoVeMuSicFeelMusic a răspuns:

Paai. Poti sa faci de dimineata putin sport, apoi sa mananci niste sandvisuri cu un ceai racoritor, dup-amiaza, un pranz de o ciorba sau supa, seara ( pana-n 6, dupa 6 metabolismul e mult mai incet ) niste iaurturi. ( maxx. 2winking )

| lly a răspuns:

Inlocuieste toate mesele cu salate de legume crude si fa sport dimineata si seara