| Starpixie75_8540 a întrebat:

As vrea sa stiu daca Tbc-ul se poate vindeca si ma refer la complet! orice ajutor este bine primit, cel mai bun, va asigur ca va avea o funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, tuberculoza se vindeca complet si definitiv cu o conditie: tratamentul care este lung si foarte dificil sa fie urmat cu sfintenie. Sa stii ca oamenii care nu s-au vindecat au facut ceva prostii: ori au mai amanat pastile si nu le-au luat regulat, ori au facut pauze in tratament, ori au consumat alcool in timpul tratamentului. E adevarat ca este foarte greu sa iei cate un pumn de medicamente luni sau ani la rand, sa nu bei, sa nu fumezi, sai ai un regim de viata strict in toata perioada asta. Dar asa te vindeci. O singura zi in care nu iti iei pilulele cum trebuie selecteaza un germen mai agresiv, mai putin sensibil la antibiotic. O a doua zi in care amani pilulele, il face si mai puternic si tot asa, pana ajunge de neinvins. Insa daca urmezi cu sfintenie tratamentul impus, te vindeci incet dar sigur.

5 răspunsuri:
| alexeanca a răspuns:

Da, se vindeca complet, durata de vindecare depinzand insa foarte mult de stadiul in care este descoperita boala.

| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
TBC este o boală contagioasă ce se poate vindeca dacă este aplicat tratamentul corect. Acesata durează cel puţin 6 luni, constă în asocierea mai multor medicamente şi este gratuit pe toată durata lui. Netratatată, tuberculoza poate fi mortală.
Cel mai bine e sa mergi la un medic. El iti va spune ce trebuie de facut in privinta aceasta.

Toate cele bune!happy

| mary_1175 a răspuns:

Dar tbc poate reveni oricand...ai grija...si eu am avut tbc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general se vindeca. Dar exista si tuberculoza rezistenta la antibiotice care este letala. Din fericire, cazurile astea sunt rare deocamdata.

| ionutz14 a răspuns:

Da, in aproximativ un an de tratament si cu regimul specific cum s-a mai spus-fara tutun, alcool, viata mai ordonata.Altfel se pot contagia si cei din jurul nostru, iar durata medie de viata se scurteaza considerabil.