| madalina3005 a întrebat:

Asa cum am precizat si in alta intrebare, am 25 de ani si de cand am nascut in 2007, slabesc intr-una. Am 37 kg...stie cineva un medicament eficient sau o dieta? Am luat diverse vitamine pentru pofta de mancare dar degeaba...Imi doresc atat de mult sa ajung si eu la patruzeci si ceva de kg...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Madalina, un consult la un nutritionist costa in jur de 50 de Roni. Stiu ca in general tot ei fac si analize. Cred ca mai intai ar trebui sa te duci la un nutritionist sa platesti consultatia si apoi s-ar putea sa-ti spuna sa aduci o trimitere catre ei si nu mai platesti nimic, nici macar analizele. Dar cred ca se poate din start sa te adresezi medicului tau de familie si sa ceri o trimitere ca trebuie un nutritionist ca trebuie sa-ti dea. Multa bafta. Dar cum au spus si fetele mai sus cred ca si niste analize ti-ar trebui sa vezi daca esti ok.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista o afectiune care se numeste "wasting syndrome". Ea insoteste tot felul de boli (sa nu te sperii daca cauti pe internet si gasesti tot felul de chestii mortale). Din cate imi amintesc din facultate (n-am gasit nici unde informatia acum) poate avea cauze endocrine si poate aparea dupa nastere. Sfatul meu este sa mergi la un medic endocrinolog care sa-ti faca investigatii amanuntite.
(Mi se pare ca era dat de o insuficienta a glandei suprarenale, dar repet sunt doar amintiri, nu bag mana in foc ca imi amintesc corect; merita insa sa verifici la medic).
Sper ca nu te-am incurcat mai mult cu sfatul meu, dar mergi la endocriolog, nu amana.

assiris
| assiris a răspuns:

Sfaturile noastre s-ar putea sa-ti dauneze mai mult. Pot doar sa-ti recomand sa faci niste investigatii medicale serioase si profesionistii sa-ti dea un raspuns care sa te ajute.

carla
| carla a răspuns:

Madalina, la un medic ai fost sa-ti faci niste analize? Eu cred ca ar trebui. Apoi, dupa ce analizele sunt facute, mergi la un nutritionist. Te va sfatuii ce sa mananci si cand. Sanatate multa!

| maria a răspuns:

Important si cat mai rapid cu putinta, sa iti faci un set de analize (poate deja ai) si sa mergi cu ele la medic, care sa iti dea un tratament naturist. Iti recomand sa incerci sa mergi la dnul dr. Pavel Chirila, pe care il gasesti la :
CENTRUL MEDICAL NATURALIA
Str Erou Mircea Marinescu nr. 8, Voluntari, Judet Ilfov
Tel.: 004-021 -350.51.33/350.51.36
Fax.: 004-021-350.51.35
e-mail: naturalia@digitech.ro, naturalia@naturalia.ro
si sa iti faci o programare. Daca iti doresti sa rezolvi problema de sanatate pe baza unui diagnostic si fara sa iti bagi multe chimicale in organism.Multa sanatate si curaj, m-as bucura sa primesc vesti bune de la tine.

| maria a răspuns:

Fara sa mai stai pe ganduri, mergi sa iti faci cat mai curand un set de analize, prin medicul de familie, multe dintre ele nu se platesc.Cu diagnosticul pus si rezultatele de la analize iti recomand, sa suni la CENTRUL MEDICAL NATURALIA pentru o programare la dnul dr. Pavel Chirila -
Str Erou Mircea Marinescu nr. 8, Voluntari, Judet Ilfov
Tel.: 004-021 -350.51.33/350.51.36
Fax.: 004-021-350.51.35
e-mail: naturalia@digitech.ro, naturalia@naturalia.ro
Consider ca tratamentele naturiste pot ajuta eficient in anumite situatii, in functie de diagnosticul pacientului.Sanatate multa si curaj. M-as bucura sa primesc vesti bune de la tine.