| paulwalkerfan a întrebat:

Astăzi am avut antrenament la fotbal 2 ore, aseară am jucat fotbal insa de câteva ore ma ține ceva in partea stânga, inima zic eu, e o durere mai ales cand expir sau respir. Durerea e situata undeva la baza pieptului stânga sus spre centru si ma tine pana in spate cu mana puțin. Ce poate fi, trebuie sunat la spital sau e le baza de oboseala, fundă repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| WonderGirl7 a răspuns:

Fotbalul nu i de oricine, vezi sa nu pățești ca alți fotbaliști.
fie ai niște probleme dinainte si fotbalul ti le-a arătat, fie te ai obosit prea tare.
dar dacă se repeta e clara treaba

| PringAloe a răspuns:

Si pe mine m-a durut in zona inimii dar nu din cauza fotbalului deoarece nu practic acest sport, insa ridic greutati si cand faceam piept ma durea in zona inimii si initial ma panicam mereu deoarece nu stiam despre ce este vorba, acum ce este drept pe mine ma durea deoarece am antrenat muschiul respectiv, la tine poate fi o durere cauzata si de o miscare brusca al umarului impreuna cu omoplat si din cauza asta sa te doara si la spate, incearca sa nu mai joci fotbal 2-3 zile si vezi daca iti trece durerea, daca nu, apeleaza la medicul de familie si vezi ce iti spune el.

| Mihai8767 a răspuns:

Uite cum sta treaba, inima nu doare asa cum exprimi tu, e o durere care pur si simplu iti ia respiratia, ca o ghiara, o apasare constanta nu doar la expir si inspir. S-ar putea sa fie de la plamani, nu vreo boala, ci doar ca rezultat al unui efort intens. Seara cand ai jucat fotbal posibil sa te fi solicitat cam tare, inplicit plamani. Sunt multe posibilitati care pot sa dea simptomele astea, daca esti stundent sau la liceu poti sa mergi la policlina de elevi studenti sa ti faca un ecg ca sa fii tu in siguranta.