| cytrix a întrebat:

Astazi mi-am facut vaccinul antitetanic, dupa ce ieri am fost zgariat cu un obiect ruginit.Am auzit ca trebuie sa fac mai multe, in mai multe zile, insa asistenta a spus ca ajunge doar unul... + ca astazi am baut si cativa stropi de alcool, efecte adverse nu am simtit, in afara de evidenta durere in locul vaccinului. E posibil ca vaccinul sa nu-si faca efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| gogusamsung a răspuns:

Alcoolul nu ar trebui să afecteze efectul vaccinului decât în cantități mari. Teoretic ar trebui să mai faci unul peste o săptămână, însă de cele mai multe ori e mai mult decât suficient o singură doză, mai ales dacă ești clinic sănătos happy Numai bine