| Bocristi7 a întrebat:

Aștept răspuns urgent. E păcat dacă dau foc unor cărți de la alta religie? Vreau sa scap de niste cărți din casa mea care sunt de la alta religie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
39 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este pacat sa scapi de orice carti, nu numai religioase!
Daca ai carti de care nu (mai) ai nevoie, fa-le cadou sau fa-le donatie unui colectiv /persoana care este interesat de domeniul cartii!
Contacteaza comunitatea religioasa a caror carti sunt si fa-le cadou! Iti vor multumi pentru fapta buna!

| AnemonaP a răspuns:

Faci ce vrei cu ele, e alegerea ta. Dacă e sa o luam ce păcat si ce nu-i pacat, aproape tot e pacatlaughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat de rai pot fi ortodoxii cu alte religii, cat de aroganti si incapabili de intelegere...

| sierra1 a răspuns:

Dacă-s islamce, ai PUS-O!

https://www.youtube.com/watch?v=OAQECQyBA5s

| untu a răspuns (pentru sierra1):

E un clip video fara traducere in limba romana!

| sierra1 a răspuns (pentru untu):

Așa, și?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De care religie sunt? Dacă sunt pocăiți, au aceeași religie cu tine, doar popii diferă.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu le arde! E păcat, în sensul că hârtia se reciclează.
Alții, poate că și le-ar dori.
Fie le lași in scara unui bloc, in raftul destinat reclamelor publicitare, fie le donezi personal (colegilor, vecinilor, prietenilor-care vor!), fie la introduci intr-un container stradal pentru reciclare hârtie. Salvezi un pomișor! ))

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poti sa dai foc la ce vrei, numai sa nu se incadreze la piromanie. Vezi sa nu incendiezi ceva... Ca sa raspund, e pacat sa le arzi cand le poti duce la reciclat. Pacat as in pity, nu sin. Pacatul ala religios e o ineptie.

| Wr3nch a răspuns:

Aoleo, dar ce ti-au facut cartile, te musca? Le poti doba si se bucura cineva de ele.

| Frank51 a răspuns:

57 de ani de ghinion, și îți crește încă o mână.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru Bocristi7):

Cum ai ajuns la concluzia că fac mișto? Pe bune zic.

| mi25 a răspuns (pentru Frank51):

Nu ai dreptate! Fiecare religie are tarele ei: unele au 33 de ani, altele 66, altele 99. In nici un caz 57. laughing

| johnnny123 a răspuns:

1.Definește "păcatul"

2. Explică-ne de ce consideri că religia ta (sau interpretarea ta a unei religii) reprezintă adevărul, iar restul religiilor sunt greșite

3. Dacă, în opinia ta, acele cărți sunt mincinoase și periculoase, atunci ce rost mai are să întrebi dacă este sau nu păcat să le arzi? De care divinitate te temi? De a ta sau de a lor?

Iar ca să-ți răspund și la întrebare: arderea cărților cu care nu ești de acord este doar un comportament retrograd de om care a rămas cu nivelul intelectual în evul mediu.

| untu a răspuns:

Dvs. sunteti ortodox si cartile sunt de alta religie, alta confensiune in afara pe cele ortodoxe, puteti sa ardeti ca nu este pacat daca ele sunt plinie de greseli, de invataturi gresite, contrare adevarului pe baza tuturor dovezilor existente!

Răspuns utilizator avertizat
| untu a răspuns (pentru Bocristi7):

Juramantul nu este valabil cu mana pe o biblie falsa si sectara! Nu ai incalcat juramantul!

Răspuns utilizator avertizat
| untu a răspuns (pentru Bocristi7):

Ei,na! Poftim, poti sa spovedesti unui preot bun! Parintele stie cel mai bine daca este pacat sau nu!

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

Nu exista pacat.

| untu a răspuns (pentru Lukasssz):

Cum adica ca nu exista pacat? Pacat inseamna greseala! Toata lumea pacatuieste, toata lumea greseste si nici unul nu este perfect in afara de DOMNUL IISUS HRISTOS!

| Werrich a răspuns:

Incalzeste soba cu ele daca e.

| StrongHeart a răspuns:

E pacat de copacul din care au fost facute, in primul rand.
Ce vina o fi avut saracul copac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e.

| 4ndr33y a răspuns:

Popa arde icoane, dar tu niste manuale? fii serios.

Răspuns utilizator avertizat
| HelpingHands a răspuns:

Donează-le cuiva care le dorește. Așa am aruncat și eu niște cărți când puteam sa iau niște bani frumoși pe ele. Dezvoltase o obsesie. Lasă superstițiile la împarte și gandeste-te ca vor exista oameni care se vor bucura sa aibă acele cărți gratuit sau la preț redus. Dacă nu au fost publicate pentru tine, pot fi pentru alții. Și văd ca intrebi pe aici de jurăminte… ori ca pui mâna pe biblie ori ca nu pui tot jurământ e. Exista o singura modalitate de a scapă de un jurământ… sa te dezjuri… sa-ți retragi jurământul in numele lui Hristos, prin voința lui Hristos, prin mila lui Hristos. Trebuie sa te gândești la Dumnezeu, te rogi, și apoi pui in cuvinte explicite dezlegarea…

Răspuns utilizator avertizat
| HelpingHands a răspuns (pentru Bocristi7):

De exemplu: Jur sa respir câte zile voi trai și după fiecare inspirație sa urmeze o expirație Dezlegarea: Doamne Dumnezeule ma desjur ca vreau sa respir câte zile voi trai, și nu mai vreau ca după o inspirație sa urmeze o expirație! In numele lui Hristos de 3 ori!

Răspuns utilizator avertizat
| HelpingHands a răspuns (pentru Bocristi7):

Ma desjur ca vreau sa ma abțin de la malahie și nu mai vreau sa fiu pedepsit cu nici o boala… "in numele lui Hristos" de 3 ori … dar mai întâi te relaxezi îți calmezi mintea și apoi ii spui Tatălui ce gândești despre lucrul respectiv. apoi faci dezlegarea! Sunt gnostic! Și cred in toate marile religii.

| Saiko93 a răspuns:

Fii istet si vinde le happy sau faci un schimb

| Claudia10girl a răspuns:

Normal ca nu.

| Lovelife00018 a răspuns:

Poti sa le duci la un anticariat daca nu le mai vrei, nu trebuie neaparat sa le arzi. Nu te costa nimic sa le duci la anticariat, poti primi bani pe ele daca vor sa ti le cumpere, daca nu spune-le ca vrei sa le lasi pur si simplu acolo ca nu iti mai trebuie.

| Thevanityoftheshadows a răspuns:

Nu scrie nicăieri în Biblie faptul că ar fi păcat să dai foc unor cărți de altă religie, dar de asemenea Dumnezeu ne-a dat multe lecții de cumpătare și de respect față de munca, credința sau opinia altora. Astfel putem sintetiza faptul că nu ne este recomandată distrugerea obiectelor atunci când putem face altceva cu ele. Mai bine le donezi, le dai unui anticariat sau dacă vrei o variantă mai ușoară le poți da la maculatură sau recicla în locurile special amenajate pentru hârtie. laughing

| zeuspebepeee a răspuns:

Eu fiind Ateu, nu iti recomand sa le arzi pentru ca vai e pacat sau o sa ai ghinion si nu stiu ce, dar e mai ok sa le donezi undeva / cuiva decat sa le arzi. Poate sunt oameni care sunt interesati si de o alta cultura religioasa.

| SportBoy a răspuns:

Decat sa le dai foc, mai bine le dai altei persoane, daca tot te deranjeaza atat.