| sopranaCadaverica a întrebat:

Ati auzit de termenul "intermittent fasting"? Este o metoda prin care iti poti regla metabolismul, abtinandu-te din a manca pana la 16 ore. Multi or sa spuna ca asta e pur si simplu infometare, dar se insala. Sunt subiecte pe net despre asa ceva. Ce parere aveti? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sunt unii care țin post negru și 24 de ore. Sau alții care mai beau doar apă în acest interval.
Abținerea de la mâncare pentru 24h este recomandată și de medici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit, și este practicat de foarte multe persoane. Mai sunt și cei care se îndoapă cu pastile și au un metabolism clar convins scăzut, însă dieta IF ajuta foarte mult, din toate punctele de vedere. Însă dacă o practici in fiecare zi timp de mai mulți ani, e înfometare. Dieta se practica cât timp e nevoie, și nu peste limita organismului. Organismul are nevoie de proteine și ținând dietă pe termen nedeterminat, nu-i ușurezi situația de a produce hemoglobina și alte substanțe nutritive importante.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

De-aia e mai bine sa nu tii niciodata nicio dieta, ci sa-ti faci un stil de viata. pe ala il poti tine toata viata fara sa ai probleme.

| Uvox a răspuns:

Da si functioneaza.
Doar ca trebuie inceput usor si cu grija.
Altfel poti avea probleme medicale.
Dar de ce, ca nu ai spus unde vrei sa ajungi.

| alii98 a răspuns:

Nu incerca, stai cuminte si mananca mai putin si slabeste facand exercitiu, mai ales la sala sa poti alerga
Eu de exemplu vara asta nu prea am mancat, nu prea mi-a fost mi-e foame, si am slabit 2-3kg usor, imi mentin patratele acum xD

| Cosmin86 a răspuns (pentru alii98):

Cate kg ai? ca daca ai patratele la 55-60 kg le ai cam degeaba, ca esti cat o gantera...

| alii98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am 14 ani lol
am slabit de la vreo 54, si acum am vreo 51-52, inainte nu se vedeau, plus ca mai am de crescut putin, si pus in greutate xD

| Cosmin86 a răspuns (pentru alii98):

Cantaresti cat o gantera, incredibil...

Cand o sa ai patratele la 80-90 kg, atunci poti sa te lauzi cu ele. Acum esti doar un slabanog.

Stii cum se spune: patratalele la un slabanog sunt precum sanii la o grasana, nu conteaza.

| alii98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba,hai ca deja esti cam nesimtit
nici nu stii inaltimea mea sau constructia mea

| AnastasiaK a răspuns (pentru alii98):

Eu nu inteleg de ce te deranjeaza ce ti-a spus. Oricum nu se asteapta nimeni sa ai corp de bodybuilder la 14 ani. E realitatea: ai patratele pentru ca esti slab. Asta daca nu cumva ai 1, 40

| Cosmin86 a răspuns (pentru alii98):

La sala unde merg eu sunt gantere pana la 60 kg. Tu ai 51-52, deci esti cat o gantera.

Copil de 14 ani... are el "constructie"

| alii98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pana la urma, vad ca si site-ul asta e plin de hate, nu poate fi cineva fericit de corpul lui ca vin altii care dau hate repede

| Cosmin86 a răspuns (pentru alii98):

Nu te opreste nimeni sa fii fericit ca esti un slabanog.

| alii98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Fix slabanog sunt eu

| Cosmin86 a răspuns (pentru alii98):

Cand o sa ai patratele la 80 sau 90 kg, atunci te poti lauda cu ele.
La 50 kg amarate orice are.

p.s.: am tinut si 65 kg pe un biceps... deci cu tine fac si repetari partiale pe un singur brat.

| alii98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bv