| AvalohAlyn a întrebat:

Ati avut vreodata depresie? cum v-ati manifestat si care a fost cauza? Exista scapare? Ce e mai crunt? O boala trupeasca sau o boala sufleteasca, psihologica? Eu zic ca a doua varianta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| anaid a răspuns:

Eu zic ca ambelewinking

| alexandru14 a răspuns:

Am avut. si nu doar o data. Am incercat sa dau mai multa importanta lucrurilor marunte din viata mea care ma fac fericit si sa le apreciez.Am incercat sa uit ceea ce m-a deranjat in trecut si sa-mi continui viata cu zambetul pe buze. Si cel mai important, sa-i tin pe cei dragi aproape (familie/prieteni/animal de casa chiarhappy /etc.). Exista scapare. Ambele sunt crunte...Nu exista om care sa nu le fi intalnit. Unii suporta mai usor, altii mai greu, altii deloc. Depinde de firea fiecaruia. Antidotul meu e sa fi optimist!happy

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Am avut o depresie din cauza ca m-am certat cu prietenul meu si mai ales pentru ca ne-am despartit. Dar asta a fost de mult.Eram mai mica si mai prostutawinkingAm suferit mult, dar am incercat sa depasesc orice lucru.Sa trec peste orice si pana la urma am reusit.Cu vointa si cu incredere. Orice se poate depasi daca sti ce ai de facut happy
Eu zic ca ambele sunt la fel de dureroase.Si o boala trupeasca, dar si o boala sufleteascawinking

| naya a răspuns:

N-am avut depresie, dar am trait langa cineva care avea depresii din nascare la felul cum se comporta.Pt unii nu exista scapare, insa altii isi mai gasesc si leacul.Altii nu vor sa fie ajutati, orgoliul si prostia nu-i lasa.trupul de bine de rau se mai poate vindeca(depinde de gravitate), cu psihicul e mai greu.increderea in oameni e ceva relativ. daca exista vointa, rabdare si.incredere se poate vindeca orice rana. daca nu.nasol.Daca insisti prea mult in depresie ii poti duce pe ceilalti la capatul rabdarii si pot renunta sa tot traga de tine in speranta ca te vei indrepta.

| lote00 a răspuns:

Eu am perioade in care sunt deprimata fara motiv. Un esec, sau chiar o cearta cu cineva, ma poate face sa cad in depresie. Sunt cu moralul la pamant, nu am chef sa fac nimic. Exista scapare daca se apeleaza la medic. O boala sufleteasca poate declansa o boala trupeasca. Si viceversa.

| dy a răspuns:

Nu-i o boala psihologica, e boala psihica si e la moda, un procent mare din populatie are depresie psihica, dar nu toti stiu ca au si, si mai putini sunt cei care se trateaza.In depresie exista o stare permanenta de insatisfactie, nemultumire, inutilitate, chiar indiferenta si inapetenta (adica scaderea poftei de mancare). E afectat chiar si somnul, de obicei depresivul adoarme greu si se trezeste si mai greu, plange din orice, nu-si mai face datoria fata de cei din jur, dar nici de el nu se mai ingrijeste, lucruri care-i faceau placere in mod normal devin indiferente...sunt f multe de spus! Exista TRATAMENT, bine-nteles, dar pentru asta e nevoie de un specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am suferit de depresie doi ani, si dupa vizite la numerosi psihologi am reusit sa scap.
dar nu ei m-au ajutat, ci iubirea. laughing
motivul a fost o problema de familie care fara sa imi dau seama m-a adus in starea respectiva, si nu am realizat decat tarziu ca aceasta era sursa.

| bruno9432 a răspuns:

Cineva foarte drag mie se lupta cu o depresie de cativa ani. Desi pentru unii suna ca o banalitate este o boala psihica foarte serioasa si il afecteaza atat pe cel bolnav cat si pe cei din jurul lui care sunt disperati pentru ca il vad ca sufera si nu il pot ajuta cu nimic.
la primele semne este bine sa mergi la medic. multi ne ferim sa mergem la psiholog/psihiatru, de rusine, din comoditate sau alte motive... dar este necesar. depresia poate aduce si probleme fizice grave, unii refuza mancarea, altii mananca excesiv, unii se refugiaza in alcool sau droguri sau orice alte modalitati de autodistrugere. primele semne sunt indiferenta fata de orice activitati sau lucruri care inainte ii placeau, plange din orice, doarme foarte mult sau invers - insomnii, lipsa de comunicare cu cei din jur, izolare.

| machupicchu a răspuns:

Cei care constientizeaza ca au o problema psihica(depresie, psihopatie, etc), au toate sansele de a "scapa" de aceasta afectiune specifica secolului nostru, prin ceea ce fac, inteleg, intreprind, prin masurile pe care singuri si le impun in acest scop... spre deosebire de cei care nu constientizeaza... si le este necesar tratament de specialitate.
Medicii spun : Cel care cere ajutorul, chiar si prin internare... nu este nebun, nebuni sunt numai aceeia care ii interneaza rudele, prietenii, cunostintele, impotriva vointei lor,... si poate nici aceia nu sunt... descoperirile pana in prezent, in domeniul creerului uman, fiind f.reduse...
Sanatate si multa gandire constructiva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am avut, din cauza ca am avut ceva probleme cu ai mei nu comunicam deloc cu ei.

Depresia e groaznica.Nu puteam dormi decat 2, 3 ore pe noapte, eram tot timpul obosita si apatica, nu mancam decat atat cat sa nu mor de foame, plangeam toata ziua cand veneam de la scoala... Nu mai dadeam randament, eram tot timpul aeriana, nu ma puteam concentra...imi treceau tot felul de ganduri nebune prin cap straight face

Pot sa zic ca am iesit cu bine din asta datorita prietenei mele, m-a ajutat foarte mult, nu reuseam fara ea.Si fratello mi-a fost alaturi big grin

Ideea e ca inveti multe dupa ce-ti revii dintr-o asemenea stare, vezi viata cu alti ochi si riscul de a o pati din nou este mai mic.Eu si acum ma mir de ce idei cretine imi treceau prin cap la vremea aia.

"Bolile" sufletesti sunt dureroase... dar trec happy important e sa nu te inchizi in tine, sa nu suferi de una singura. Daca te intelegi bine cu parintii, cere-le lor ajutorul. Daca nu, apeleaza la o prietena.Acum vezi cine ti-e prieten adevarat si cine nu happy

| scootsie a răspuns:

Orice om are o perioada nefasta in viata lui.Nu trebuie sa te lasi influentat de starea de moment... Da, am avut depresie, dar de moment... I-am cerut lui Dzeu sa-mi dea putere sa trec peste situatia care parea fara rezolvare siEl m-a ajutat..."Incredinteaza-ti soarta in mana Lui si El te va ajuta"...Asa a fost si sunt fericita! Nimic fara Dzeu!

| machupicchu a răspuns:

Cei care constientizeaza ca au o problema psihica(depresie, psihopatie,etc), au toate sansele de a "scapa" de aceasta afectiune specifica secolului nostru, prin ceea ce fac, inteleg, intreprind, prin masurile pe care singuri si le impun in acest scop..... spre deosebire de cei care nu constientizeaza... si le este necesar tratament de specialitate..
Medicii spun : Cel care cere ajutorul, chiar si prin internare... nu este nebun, nebuni sant numai aceeia care ii interneaza rudele, prietenii, cunostintele, impotriva vointei lor, ..... si poate nici aceia nu sant.... descoperirile pana in prezent, in domeniul creerului uman, fiind f.reduse...
Sanatate si multa gandire constructiva...

| Nimeni a răspuns:

Am avut acum un an cand a murit bunicul meu... Pot sa spun ca nu imi pasa de nimeni [mama, tata, colegi, prieteni]...Eram doar eu cu mine.
Plangeam mereu, luam pastile fara sa ma doara ceva, imi doream sa mor, ma taiam...Doamne a fost groaznic!
Acum, dupa un an, nu mai sunt chiar in halul ala, probabil m`am mai maturizat, sau nu stiu nici eu cauza.acum ies cu fetele, mai glumesc...este altfel...insa a fost o perioada foarte grea!
Eu sunt de parere ca amandoua sunt dureroase...

| micurutza2005 a răspuns:

Da am avut destule la cata nefericire am gustat.amandoua merg mana in mana daca e bolnav fizicul e si sufletul si invers si sunt grave amandoua, dar trebuie sa stii sa le depasesti am fost si la psiholog ma ajutat nu zic nu pentru ca am nimerit peste o dr.foarte de treaba care era aproape de suflet si te asculta cu rabdare si dadea sfaturi bune etc. dar cel mai important esti tu doar tu cu vointa rabdare poti trece peste depresie daca nu vrei sa faci ceva pentru tine nu poate nici altcineva sa o faca pentru. tine in primul rand trebuie sa iti schimbi felul de a gandi si a vedea lucrurile, de a te comporta altfel si de a vedea unde ai gresit ca ai ajuns la depresie, trebuie sa fi tare sa nu te lasi prada depresiei, apoi incearca sa faci ce iti place mai mult sau sa incerci sa schimbi ceva la tine, sa te plimbi mai mult in parc sa citesti sa iesi in oras sa te odihnesti mai mult sa faci ceva nou pentru tine care sa-ti placa, sa asculti muzica buna sa conversezi cu prieteni sa mergi la o sala de sport te ajuta mult in depresie, sa ai mai mult grija de tine sa te rasfeti cu ce iti face placere sa dai deoparte lucrurile care iti provoaca suparare sau sa nu le iei in seama cam astea ar fi unele lucruri pe care ar trebui sa le faci ca sa iesi din depresie eu asa am facut si am reusit fara medicamente sa trec peste ea.succes!

| eu_3271 a răspuns:

Pai sunt multi factori care declanseaza depresia (biologici, psihologici etc). Eu cam am probleme cu depresia. Uneori ma tine cateva ore, alteori cateva zile... Exista scapare; de obicei imi revin mai repede daca ies cu prietenii sau daca fac alte lucruri care imi plac (citesc, ascult muzica). Depresia e o afectiune psihica, dar afecteaza si corpul, pentru ca nu ai pofta de mancare, ai dormi toata ziua, te simti slabit si fara energie.

| emima a răspuns:

Buna! ma numesc ema si in oct 2008 am avut depresie cauza problemele de familie.am fost la un pediatru-psihiatru. mi-a dat tratament c xanax dormeam mult dar imi facea bine ca nu ma mai manifestam rau.am consultat si un psiholog si am facut9 luni sedinte si acum imi merge mai bine si acum mai am cateodata stari naspa dar cred ca e bine sa consulti si u un psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauzele sunt multiple, dar atentie, organice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am avut si am depresii. Cauzele au variat, acum e DATORITA batrinetii care vine repede peste mine. Pentru mine, "scaparea" e una singura. Sa scap definitiv de batrinete. Am doar 1 solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele, categoric.Psihicul si fizicul se afla intr-o conexiune.Depresie,ca origine e de 2 feluri:fie psihologica, fie organica(endogena). Pot spune ca sufar de 2 ani, am urmat multe luni de psihoterapie, fara mare folos, ca apoi sa realizez ca este ceva endogen, adica nu am motive sa fiu in starea in care sunt, este pur si simplu un dezechilibru chimic.Am ajuns la concluzia ca o 'boala' psihica este mult mai rea decat orice alta boala.Consultati un specialist, deoarece e mica sansa sa treaca de la sine...