| Celdrept a întrebat:

Ați folosit produsul 5-HTP pentru tratarea depresiei? Este bun de ceva? E bun și pentru anxietate?
Care e cel mai eficient produs dintre Ashwaganda,Rhodiola, Shilajit răsina nu capsule și 5-HTP? Sau știți ceva mai eficient pentru forme severe de depresie și anxietate, agorafobie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Draga @celdrept intuiesti ce o sa iti zic...
insa tu ai tulburari de natura depresiva si de anxietate, cronice, in orice caz sa le numim asa fara ca eu sau tu sa fim medici, am denumit cronic, pentru a intelege mai bine cele ce voi spune in continuare
5-HTP si alte produse asemenea sunt suplimente, desi se mentioneaza ca acest "5-Hidroxitriptofan" este precursor al serotoninei, in realitate el nu face mai nimic din ceea ce face un Inhibitor selectiv al recaptării de serotonină de exemplu!
Eventual pe unii ii va ajuta sa doarma mai bine, poate pe unii ii va ajuta putin daca sunt stresati, poate!
Dar sa fie 5-htp sau alte suplimente asemenea un "vindecator" al depresiei cronice? nu, niciodata!

Insa nu vreau sa iti tai aripile, o cutie de 5-HTP varianta de la Nature's Way este in jur de 60 de lei cutia, nu vreau nici sa iti zic sa nu iei, nici sa iti zic cumpara variante 5-htp la 150 de lei cutia cum ca acelea ar fi mult mai indicate, caci in esenta sunt acelasi lucru, vandut de diferiti producatori, la preturi diferite.

Deci incearca ca sa te lamuresti daca este ce trebuie in cazul tau, vei vedea daca sunt rezultate dupa 2-3 saptamani de administrare, adica un minim de rezultate daca exista!
Desi eu sunt sceptic.
M-as bucura in cazul tau sa te simti mult mai bine de la acest supliment decat de la medicamentele de tip ISRS!

Inca odata formele severe sunt de domeniul psihiatriei, nu de domeniul psihologilor si al 'ierburilor'!
Dar va las sa va dati seama, pe propria piele.
Caci reclama mincinoasa si-au facut destul si cei care detin farmacii naturiste, nimic contra lor nu am, eu doresc insa sa vad cati si-au rezolvat problemele medicale prin PLANTE! cati? prin probleme ma refer iata la chestii complicate, nu la "guturai"!
As fi fanul numarul 1 al medicinei cu si din plante daca acest tip de medicina ar rezolva cazuri complicat medicale!

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

Nu am scăpat eu cu de alea chimice de care spui tu de astea nici atât! Deși venlafaxina 150 mg era foarte bun,cel mai bun,dar pe depresie,pe anxietatea mea demna de filmele horror doar xanax merge,orice am încercat, cele mai cunoscute și nu a mers! Vreau sa merg la lucru și nu pot de la agorafobie, îmi tremura tot corpul, trăiesc într-o tara de **** în care pentru orice ești judecat și făcut în toate felurile, oameni mai prosti ca romanii și țiganii nu cred ca exista în toată lumea asta,crede-mă ca am fost în câteva tari si oameni asa rai și analfabeți care se dau deștepți în viata mea nu am văzut! Deși am cunoscut și romani ok, sau maghiari, dar rar, toți au o mentalitate de cacao, te judeca și denigrează mereu și alți prosti fi atent și prosti cu studii superioare iau în calcul ce spun niște inculți cu 8 clase, 10 clase, 5 clase! Deci și ăștia cu facultate sunt prosti de dau în gropi,în loc sa cunoască omul personal se iau după alții care nu îl suporta pe X! Ca sa vezi cât suntem noi de smart ca nație, deja mi scarba! Alții nu realizează ce probleme am și ma trimite ma munca când eu de abia pot sa ies în zona sa fac cumpărături, parca o fi vina mea ca am probleme asa se comporta,când de fapt eu am avut niște probleme cu niște borati! Dacă eram o natie se oameni civilizați rar vedeai un om cu anxietate în tara asta,noi nu avem decât ura în ADN,sa judecam,sa denigram, sa bârfim, sa criticam sa fim rasiști, și mie mi sa transmis asta cu rasismul, atâta ura de moarte am văzut online între romani si rromi de mi scarba de ambele nații, regret ca m-am născut în tara asta! Noi și pe dincolo în străinătate ne facem cel mai mult rău, nu avem empatie fata de semenii noștrii,ne facem numai rău la infinit! Eu as fi bucuros dacă ne-ar rade rusii de pe fata pământului, suntem foarte rai și aroganți, mai și o dam în glume toată ziua când războiul ne bate la ușă, sa ii vad pe romani când ne face felul rusii dacă o sa mai facă glume! Se scumpesc alimentele enorm de mult la orice rahat,motiv,și noi glumim și ne dam cu hate toată ziua în loc sa fim mai buni și solidari sa ieșim în strada sa ne apărăm drepturile! Ne credem toți zei,omniscienti,vedete,bombardieri,uitam de unde am plecat! De aia nu ne vindecam noi cu anxietate ca nu suntem acceptați suntem mereu judecați și marginalizați,și nu doar noi omul care e bun e luat de prost! Nu mai ști nici cum sa te comporți cu asa hiene în societate și la locul de munca, sau în orice context! Eu pentru ca tremur în public sunt făcut în toate felurile pe la spate,când de fapt eu nu am ceva grav sa fiu numit asa doar o anxietate urata care are rezistenta la tratamente, zic eu de netratat! În rest ai dreptate, cele naturale sunt frecție de picior de lemn nu te ajuta când ai o anxietate asa urata! Eu nu mai știu cum sa scap de ea,mi am pierdut dracu speranță cu anxiolitice și antidepresive, am luat tot din ele și nu am rezolvat nimic! Nu rămâne decât psihoterapia dar nu îmi permit nu ma ajuta familia nimeni nu ma ajuta, sunt singur, parinti decedați prieteni nu am, de unde sa mai am atâta putere când eu lupt de 18 ani cu depresia! De toți sunt scârbit, m as duce dacă as avea posibilitatea mai bine între străini decât sa stau cu asa nații primitive! Se mai bat și în piept ca sunt creștini atâta ipocrizie nu am văzut. Pentru rasism o sa îmi pierd probabil 1000 de conturi dar o sa spun mereu ce simt, nu ma poate opri nimeni, eu și fata le spun la unii. Tu nu vezi ce mindset avem, dacă te duci la psiholog ești nebun, dacă te duci la psihiatru ești handicap! Pai nu am eu dreptate? Unii se duc la psihiatru ca au insomnie nu au nimic grav, dar știm noi știm noi sa gândim? Avem noi creierul conectat când deschidem gura? Sa știi ca între țigani și romani nu e o mare diferență, e trist cu educația unde sa ajuns! De fapt caracterul e problema, poți avea 3 facultăți, suntem o mizerie, nu toți dar majoritatea da!

| Simpatic a răspuns (pentru Celdrept):

Iti doresc sa descoperi un medic si in urma tratamentului urmat sa iti revii, dar din ce scrii nu iti vei reveni prea curand, caci nu ai facut nimic sa scapi de ura aceasta fata de acesti tigani...si eu ii detest pe majoritatea dintre ei, dar nu este o ura generalizata, daca 2 sunt oameni de caracter? nu ii pot ura pe toti nu? dar daca sunt 10 oameni de treaba? dar daca dintre ei sunt 1000 oameni buni? pai atunci gresesc sa-i bag in aceeasi oala pe toti!
Am spus despre trecutul meu pe aici cateva franturi, cand eram adolescent in trecutul meu rau famat, sa stii ca am intalnit tigani care au fost mai domni decat multi romani, unii m-am ajutat pe parcurusul vietii! Conteaza uneori si sa iti intinda mana o persoana ca sa nu cazi in prapastie! alteori conteaza nu sa iti dea cineva bani ci un sfat si o vorba inteleapta si prin acestea te pot ridica din cenusa precum pasarea Phoenix
Insa trebuie sa faci ceva in acest sens sa numai ai atata ura fata de o anumita etnie, fie ca e vorba de maghiari sau rromi sau orice alta etnie...caci daca ar disparea ei de la noi din tara cu totii, tu tot ai gasi motive (cel putin unele dictate de creier) sa urasti indienii de exemplu, cei care muncesc aici in Romania; deci acolo unde exista o tulburare vor exista mereu motive mai mult sau mai putin intemeiate
Iar daca nu lupti sa te schimbi comportamental, pastilele te vor ajuta dar pana la un anumit punct! genul asta de tulburare precum depresia si mai ales anxietatea nu se trateaza doar cu pastile precum o infectie, este nevoie de multa munca din partea ta ca sa scapi de anumite ganduri, acele manii (aici manie cu sensul preocupare exagerata pentru ceva)

Eu ti-am spus si cu alta ocazie ca cel mai bine pentru tine este sa mergi sa te spitalizezi la un institut de psihiatrie in tara am auzit cu totii de celebra "Socola" din judetul Iasi, se spune ca cei mai buni medici din domeniul psihiatriei sunt acolo! le zici asa "- fratilor am incercat totul, numai am bani, numai am nimic, am luat o multime de antidepresive si nimic, imi vine sa ma omor, imi acordati o sansa sa traiesc?' asa le-as zice celor de la intrarea in institutul de boli psihiatrice, ca altfel ar vrea trimiteri si bilete de trimitere si eventual sa faci plata sau sa fii asigurat cel putin la casa de sanatate etc, daca le spui aceste chestii fii sigur ca te vor interna si iti vor da toata silinta sa descopere ce ai si mai ales sa te aduca pe linia de plutire.
Nu cred ca iti garanteaza nimeni ca te vindeca, dar daca te pune pe picoare sa poti sa iesi din casa, sa lucrezi, atunci 90% esti vindecat!

Eu sunt open mind nu imi pasa ce crede melteanul de pe TPU sau fraierul cu 6 clase, care s-a intors din Germania/Spania/Austria de la muls oi si imi da lectii de viata sau imi pasa mie ca desconsidera el pe cei care au probleme de natura mintala, afectiuni mintale...tu esti cu treaba ta, nu trebuie sa iti pese

Este adevarat noi romanii suntem dusmanosi si rai ca si natie, suntem aroganti si increzuti, pai ma uit si aici pe TPU si zilnic vad destui inculti care pozeaza in altcineva, se dau care mai de care mai importanti, NU SUNTETI IMPORTANTI si NICI NU VETI FI meltenilor vreodata! ca nu aveti atitudinea necesara in primul rand!
Eu le zic in fata si aici si pe strada, diferenta este ca ei latra doar pe internet! nu au opinie personala, nu au veridicitate si nu au nimic in viata reala, deci SA IMI PESE MIE (sau tie) de parerea lor? NICIODATA!

restul, adica cei care conteaza trebuiesc respectati si nu trebuie sa fie bagati in aceeasi oala cu ceilalti care sunt dusmanosi, aroganti si prosti!

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

Dacă ma susținea familia sau sa ma sprijine moral sa îmi arate ca tine la mine m-as fi vindecat aproape complet,sunt singur nu ma ajuta nimeni, nu sunt zoro sa pot singur sa înving atâtea probleme! Nu te baga nimeni în seama dacă nu le dai bani,nici un medic nici o instituție, pe maica-mea a lăsat-o sa moara de covid, ea avea crize de covid și pe dosarul de externare era menționată ca era vindecata ca să vezi cum suntem noi ca nație ce oameni frumoși suntem noi și cinstiți, și după câteva zile a murit de covid! Crezi ca de romani am o părere mai buna decât despre borati? Nu! Chiar nu știu cum sa scap de ura asta, e asa mare ca ma chinuie și pe mine, e o ura de moarte! Tare mi ca e manie! E o furie foarte greu de controlat. Crezi ca nu mai eu sunt asa? Mai sunt, unii prefera sa stea cu străinii au fugit in alta parte sa nu mai vadă ochi de român. Dacă mi au provocat o trauma ciorile e normal sa ii urăsc de moarte dar nu ii urăsc pe toți, ai înțeles tu greșit sau nu m-am exprimst eu corect, pe cocalari pe ei nu pe toți ca nu sunt toți la fel! Mi scârbă și de romani dar nu de toți, nu sunt toți de cacao!

| Mosotti a răspuns:

Ceva eficient pentru depresie si anxietate (Agorafobia nu exista fara anxietate), sunt antidepresivele SSRI gen Cipralex, Zoloft, Favarin, Citalopram, Proxac si Seroxat, una din ele.
Mai e si Brinttelix care si aia e un SSRI dar mai face si altceva in plus, e mai bun.

Asta e, ala...nu e cine stie ce ce zici tu acolo.

Du-te la medic, nu te mai juca cu plante ca se poate agrava, si cu cat se agraveaza e mai greu de tratat.