| anonim_4396 a întrebat:

Atunci cand Lupusul produce alopecie, este necesar ca la nivelul scalpului sa apara iritatii sau ceva vizibil?

Deci practic daca cuiva ii cade parul, si la nivelul scalpului nu are iritatii, roselo.etc, inseamna ca automat nu este de vina lupusul(chiar daca il are sau nu)?(privim DOAR prin prisma lupusului ca motiv de alopecie)

Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.TPU.ro/......i-parului/
Lupusul este o forma perfida de boala, la dr G urmaream un reportaj zilele trecute, o persoana decedata de lupus, erau modificate numai vasele coronariene desi acela suferise de multi ani de lupus, asa ca, stiu ca pe tine te roade de mult problema asta, intelnesc intrebarea asta o data la 1 luna, esti o fantoma sau problema este pusa de admini?
Nu ai lupuss!
Poate asta o sa te lamureasca, daca nu fa analizele si vezi daca ai.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei apare doar subtierea pielii capului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e LES nu e cine stie ce, se regenereaza. Probleme mai mari apar in lupusul discoid, aici leziunile arata rau, sunt circulare cu o margine inrosita, cu cicatrici, nu se mai regenereaza.