| anonim_4396 a întrebat:

Azi am facut vaccinul diftero-tetanic, sunt a IX-a si am 15 ani. Poate avea alte efecte? Am intrebat daca mai patesc ceva si a spus ca febra mica, care trece de la sine si durere la nivelul intepaturii. Imi e frica, pentru ca eu nu am facut niciodata vreo boala foarte grava, doar raceli si atat. Pot sa patesc ceva? Nu am boli cronice sau cardiace sau de orice alt fel...Deci pot pati ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti pati nimic, stai linistit

| Raniia a răspuns:

Linisteste-te nu patesti nimic rau ci iti prelungeste imunitatea dobandita de la dozele anterioare. Reactie locala poate fi sau poate nu si se remite in 2-3 zile.Totul o sa fie bine!

| Apocaliptic a răspuns:

Nu-ti face griji! Vaccinul este destul de important si folositor, dar atentie(!) sa nu faci efort cu muschiul penetrat si de preferabil sa nu tii zona vaccinata langa un calorifer(de exemplu), eu, din nefericire, asa am facut si inca mai ma doare zona vaccinata chiar daca a trecut un an, acu..., cred ca depinde si de persoana. Oricum, nu ai de ce sa-ti faci griji(si asta o spun doar din propria experienta).
Si..., daca site-ul are dreptate citeste la "c.)" : http://bucovinaprofunda.wordpress.com/......titetanos/

| anonim_4396 explică (pentru Apocaliptic):

Mersi de raspuns, dar nu sunt bebe rolling on the floor.