| MariaIoana a întrebat:

Azi am fost iar la doctor si mi-a spus ca bebelului meu nu ii bate inima. Din analize a iesit ca am A2 RH pozitiv.As vrea sa stiu daca sunt riscuri cu aceasta grupa sanguina...risc sa nu mai raman insarcinata sau sa pierd sarcina din cauza asta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Grupa ta este cea mai frecventa grupa de pe planeta, Rh-ul pozitiv insemna ca nu vei avea probleme din acest punct de vedere. Nu din cauza asta sarcina s-a oprit in dezvoltare. Trebuie sa stii ca deseori prima sarcina se opreste pur si simplu si copilasul moare, dar mama va putea avea apoi copii normali fara probleme.

| alessia5158 a răspuns:

Grupa sanguina A2 si Rh pozitiv al viitoarei mamici NU constituie o problema pentru evolutia sarcinii si dezvoltarea fatului pentru nimeni! Moartea fatului, in cazul tau, NU se datoreste incompatibilitatii de factor Rh. Doar daca tu ai fi avut un " Rh negativ "iar sotul tau "Rh pozitiv" abia atunci ar fi fost o problema si aceasta, in cazul in care ai fi fost la a doua sarcina!

In concluzie, grupa sanguina A2 si Rh pozitiv, NU se constituie in riscuri pentru viitor

| Savy a răspuns:

Daca tot ai fost la doctor trebuia sa adresezi intrebarea acolo. Nu poti compara competenta lor cu spusul din auzite de aici.

| Biank_8453 a răspuns:

Draga Maria, te-as sfatui sa intri pe www.romedic.ro si sa intrebi acolo, deoarece acolo raspund oameni mai specializati si poate te vor ajuta ei. Iti doresc numai bine!