| qieiqpalz a întrebat:

Azi de pe la amiaza a inceput sa ma doara capul ca si cum m-ar intepa ceva nu stiu si acum iar... oare ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| AlexSalling a răspuns:

Mergi la doctor. Si eu am avut migrene, dureri de cap. Na-i de unde sa le stii cauza fara a consulta un medic, daca sunt asa de puternice.

| qieiqpalz explică:

Apropo eu stau destul de mult pe telefon oare o fi de aia?

| Violleta2022 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Este deja cunsocut faptul ca, folosirea indelungata a telefonului poate produce migrene si chiar tumori maligne craniene.
Uite aici un video, unde cel mai mare neurochirurg australian spune asta in persoana.
Trebuie sa vezi tot video-ul, pentru ca medicul apare in ultima jumatate a videclipului:

https://www.facebook.com/linda.chah.1/videos/1833488950265675/

| qieiqpalz explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu engleza asa de mult sa stiu ce zice ala dar ok nu voi mai sta pe telefon asa de mult

| Violleta2022 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Nu mai trebuie sa stai pe telefon deloc, de fapt, ca sa elimini durerile de cap. Chiar te sfatuiesc sa mergi cu mama ta la medic, sa-ti faca un RMN la cap.

| qieiqpalz explică (pentru Violleta2022):

Ce e rmn?

| Violleta2022 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Am sa incerc sa explic pe intelesul unui novice:
RMN = Rezonanta Magnetico Nucleara - un aparat cu o rezolutie foarte-foarte mare, care poate vedea oasele si organele din corp, inclusiv tumorile, nevrii si chiar rupurile vasculare.
Este un fel de scanner, mult mai performanta ca radiografia cu raze X, dar fara efecte secundare, ca nu iti iradiaza corpul.
Bineinteles ca RMN-ul este foarte scump si laborios, facandu-se cate 1 ora pentru fiecare organ in parte.
De exemplu: RMN-ul la creier, inseamna ca iti imolozeaza crieruls i tu nu ai voie sa te misti deloc timp de1 ora, urnori chiar 2 ore, daca este cazul, timp in care esti introdus intr-un tub si se invarte diverse camere in jurul capului tau.

Uite aici ce se intampla la un RMN:
https://www.youtube.com/watch?v=6UIRQm0Rohw

Mai multe explicatii despre RMN aici:
http://www.cdt-babes.ro/articole/rezonanta-magnetica-nucleara-rmn.php

| qieiqpalz explică (pentru Violleta2022):

Costa banii? si cam cat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Nu stiu cat costa, depinde de centrul unde se face RMN-ul si de orasul unde locuiesti.
Stiu ca sunt si spitale care au RMN si in anumite cazuri se face gratis, dar trebuei sa asteti multe luni, pana iti vien randul.

| qieiqpalz explică (pentru Violleta2022):

Pai ma duc efectiv la spital si intreb de rmn?

| Violleta2022 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Ti-am mai spus, mergi la medicul de familie sa te consulte si sa-ti dea trimitere la neurologie. Iar medicul neurlog, iti da trimitere la spital sau un centru oarecare, pentru RMN.

| Alexandru250201 a răspuns:

Poate esti stresat

| qieiqpalz explică (pentru Alexandru250201):

Da cred ca tu esti cel mai aproape

Răspuns utilizator avertizat