| DarkGirl a întrebat:

Azi dimineata cand m-am epilat cu bigul pe picioare (era bigul nou) am dat peste o alunita in piele deci nu era iesita, si nu s-a rupt nu nimic doar ca am sangerat de la ea, nu am mai patit niciodata asta am dat de f multe ori peste ea, credeti ca e grav? ce trebuie facut? pur si simplu am sangerat de la ea alunita era rosie nu maro si inainte si dupa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Trebuie dezinfectat locul unde s-a rupt cu betadina, apoi o urmaresti o vreme sa vezi daca isi schimba aspectul.Nu te speria, cancerele nu se fac atat de usor. Dar e bine sa o urmaresti si daca apar modificari sa te adresezi unui dermatolog.

| anotherchild a răspuns:

Nu vreau sa te sperii. dar o alunita rupta - poate provoca cancerul de piele. Daca nu s-a rupt - atunci nu este grav - si odata ce nu era maro - inseamna ca nu era `dezvoltata` 100% - ceea ce nu poate produce probleme. Pe viitor ai grija ce faci cu big-ul. Si inca ceva : Te-as sfatui sa nu mai folosesti big-ul - mai bine foloseste o crema depilatoare - e mult mai eficienta. Stiu acum o sa spui ca habar nu am pentru. ca sunt baiat. Dar asta e parerea mea si stiu destul de multe despre fete! Mult noroc!