| amelia a întrebat:

Baietelul meu de 2 anisori nu prea are pofta de mancare in special la masa de pranz desi ii variez meniul, imi cere foarte des lapte si nu mai stiu ce metoda sa aplic, dati_mi o idee, va rog! multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristinela a răspuns:

Se zice ca un copil mananca cat ii trebuie lui, nu cat vrea mama, draga mea. Poate nu este un mancacios! Laptele e bun, incearca sa nu ii dai voie sa rontaie intre mese, diverse dulciuri, pufuleti sau alte chestii.Nu il forta, foamea e cel mai bun bucatar!

4 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

Amelia, fetita mea are 2ani si 9 luni si nu e campioana la mancare! De asemenea, bea foarte mult lapte.Doctorita noastra a spus ca nu-i problema si ca-i pot da cat lapte pofteste(asta dupa ce i-am facut analize). Cat despre masa... s-a dovedit ca fetita mea este o persoana prea ''ocupata'' pentru a-si pierde timpul cu mancatul...Solutia? Simplu, cand e ora de masa o intreb ce jucarii isi ia cu ea la masa si isi alege ceva (un calut si o girafa, doua masinute sau toata liota de pitici cu tot cu Alba-ca-zapada, sunt jucarii micute)si uite-asa ne mutam la bucatarie...Am citit ca nu e bine sa se joace copilul in timp ce mananca, dar eu am incercat toate metodele si nimic nu a mers, asa ca trebuia sa fac ceva sa manance...
Asa ca, iti spun din start ca nu e o metoda buna dar daca nimic nu merge... poti incerca!
Succes, sanatate si multa rabdare!

| lost.in.rain a răspuns:

Trebuie stimulat vizual cu mancarea ce urmeaza sa i-o dai. Aranjeaza mancarea in farfurie intr-un fel haios (fa un cap de pisica, fa un soricel etc). Fii inventiva! In timp ce mananca poti sa ii spui ca veti manca ochii pisicutei sau ca il veti face pe soricel sa dispara din farfurie. Cu un pic de imaginatie si rabdare se rezolva tot!

| rael a răspuns:

Ar trebui in primul rand sa-i faci niste analize sa vezi daca nu are vreo parazitoza intestinala(limbrici, giardia...)Portiile nu trebuie sa fie prea mari, ca sa aiba satisfactie cand isi termina mancarea; de acord cu stimularea vizuala, in plus nu stiu daca mancati toti impreuna, in familie; eu am ajuns la concluzia ( cam tardiva, ce-i drept ) ca e foarte important acest lucru (pofta vine mancand, dar vine si vazand pe altii ca o fac ); observa ce mancaruri ii plac si incearca sa i le gatesti pe acelea si nu in ultimul rand, nu fi prea stresata daca nu mananca, poate fi o stare trecatoare, ii poti si lui transmite aceasta stare de nervozitate si sa se incapataneze sa nu manance;
gandeste-te ca mai slabut e mai bine decat prea gras.

| cribus a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.bebele meu are 11 luni si nici el nu prea mananca tu esti norocoasa macar bea lapte poti sa-i dai cu biscuiti sau gris.al meu nu mai bea lapte de la 5 luni.