| anonim_4396 a întrebat:

Baietelul meu de 3 ani mananca 3 oua de pasare ochiuri in fiecare zi, sunt proaspete le iau direct din cuib si le prepar, ii place foarte mult. Ii dauneaza cumva sanatatii? La fel mananca si celalalt baiat de 5 ani. Nu au facut niciodata alergie, intoxicatie, nu au avut greata.Astept raspuns urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai voie sa-i dai unui copil sub 7 ani oua ochiuri sub nici o forma si cu nici o ocazie. Doar fierte tari. Un copil de 3 ani are voie sa manance doua jumatati de ou fiert pe saptamana (cate o jumatate la 3 zile). Un copil de 5 ani poate manca de 3 ori pe saptamana cate o jumatate de ou (fiert desigur).
N-or fi facut alergii, dar in mod sigur au ficatul afectat (n-o sa se observe decat dupa inca vreo 20 de ani) si vor face ateroscleroza mult mai repede decat un copil hranit responsabil. Inceteaza cat mai urgent acest obicei alimentar absolut ingrozitor care probabil deja a lasat urme grave in sanatatea copiilor tai (pentru care vei plange amar cand vor fi adulti).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zhady, mai documenteaza-te tu, te rog, dar de la medici nu de la babe vajitoare. Faptul ca tu ai noroc si nu esti inca afectat (sau nu se vade inca efectele) nu este deloco demonstratie.
Augusta, sigur ca un ou proaspat de la tara e bun, dar execsul face foarte rau. Nu tot ce e bun in cantitati mici si preparat corect e bun preparat gresit si in cantitati absurde.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Are 3 ani si ii dai 3 oua? Eu sunt adult si consum cate o data, nu zilnic, 2 oua! Ouale sunt "pline" de colesterol.De pe acum ii pui baza unei alimentatii nesanatoase care il va afecta mai tarziu, mai ales daca ai in familie bolnavi de inima sau hipertensiune, pe care le-ar putea mosteni copilul.Parerea mea ca 1 ou pe saptamana este suficient, chiar daca il iei din "popoul" gainii de proaspat! Diversifica-i alimentatiaa, ca are nevoie de multe vitamine si minerale pentru o viata normala!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Scuze, rectific ultima fraza, si-mi pare rau ca ai avut impresia ca am fost batjocoritoare. Daca parerea mea te-a deranjat atat de tare este pentru ca am fost indignata de inconstienta unor parinti care nu adapteaza mancarea copiilor mici cu varsta frageda a lor.Si aici gresesti grav.Asta e parerea mea! Daca o iei in considerare sau nu, este optiunea ta! Am vazut pe cineva care spunea ca-i da sarmale unui copil de un an sau altul il lasa sa bage degetul in paharul cu bautura si apoi sa-l suga...Si,postatul sub anonimat aduce si riscuri.Nu stiu daca te aveam de fan si imi pare rau ca acum am un dusman din atata lucru. Dar, daca asa vrei... ce pot eu face? Cred ca ai postat sub anonimat si pentru a avea raspunsuri sincere, daca esti cunoscuta aici, nu numai laude si osanale!

| Corina a răspuns:

Nici pentru un adult nu este recomandat sa manance cate 3 oua in fiecare zi, dar pentru un copil de 3 anisori este deja exagerat, chiar daca sunt proaspete. Ficatelul lui micut nu-i permite, iar daca celalalt baiat nu a avut niciun fel de reactie, inseamna ca ai fost norocoasa. Medicul recomanda la varsta de 3 ani cel mult 1-2 oua pe saptamana.
http://www.ceimici.ro/......i-de-3-ani
http://www.i-medic.ro/boli/alergia-la-proteinele-din-ou
Sanatate maxima!

luciana
| luciana a răspuns:

Din experienta acumulata de ani buni, stiu ca oul proaspat, este toxic si ca ii trebuie cam 3, 4 zile timp, ca sa elimine toxinele din el prin coaja sa, deci te rog, Fii Foarte Atenta si consulta un medic neaparat, dar cred ca zilnic, dar mai ales 3 oua/zi, este Enorm si la un adult, dara-mite la un copil. Te rog sa consulti neparat un medic pediatru cel mai in masura sa iti Recomande sau Nu aceasta ratie de oua /zi la copilasii tai. Cu bine, Lucien.

| Darry a răspuns:

Eu consider ca 3 oua/zi x7 zile, este exagerat de mult.
Un copil la varsta asta ar trebui sa manance 3-4 oua pe SAPTAMANA.
Oul are o cantitate f. mare de colesterol, care in timp se va depune pe peretele arterelor, afectandu-le.
Cel mai recomandat mod de preparare, este fierberea.
Prin prajire, oul va avea si mai multa grasime, iar anumite elemente nutritive se vor pierde.

Ai mare grija...

| zhady a răspuns:

Nu este nici un fel de problema. Teoria conform careia galbenusul ar creste colesterolul sau ca ar fi greu la ficat este de domeniul rizibilului. Eu de exemplu mananc 6 oua intrgi/zi de aproape 1 an de zile, am analize tot facut, iar colesterolul si ficatul sunt la locul lor.

Mai daunator poate sa fie uleiul in care prajesti ouale, sa le scurgi bine si ai grija sa nu se formeze crusta aia maronie, o metoda mai buna si mai sanatoasa ar fi sa le fierbi.

| zhady a răspuns:

Cica creste colesterolul... lol, colesterolul este produs de ficat in cea mai mare parte, aportul de colesterolul din alimentatie este insignifiant, vad ca ati ramas cu studii facute acum 60 ani...

| zhady a răspuns:

@Brigaela - ineteaza cu aberatiile astea ca spui numai prostii, ce ai zis tu acolo stia si strabunicamea, mai documenteaza-te ca noile studii arata ca oul nu este greu la ficat (ceea ce mi se pare logic avand in vedere ce contine). Lasa nu dati oua la copii ca sunt pline de vitamine si minerale dati-le alte porcarii care li se face reclama la tv ca sigur sunt mai sanatoase.

| zhady a răspuns:

De la medici? H@H@H@H@ pai aia au invatat dupa carti de acum 50 ani hellllooouuu... studii noi apar in fiecare zi! Am discutat cu o gramada de medici despre nutritie si majoritatea sunt depasiti, invechiti, habar nu au.

| D A R i U t S s A a răspuns:

Nu cred. dar ar fi bine sa le mai reduca. ce e mult strica happy
ai putea sa ii dai doar 1 pe zi.nu stiu e nu mananc asa multe oua iar mama nu imi da niciodata un ou azi unul maine. zice ca nu e binethinking incearca sa te mai documentezi dupa google.happy

Bafta si ai grija de cei mici happy

| dadaina a răspuns:

Un consum de maxim 4 oua pe saptamana nu prezinta riscuri, ci din contra va aduce beneficii importante pentru mentinerea sanatatii, asta la adulti. Insa, trebuie avut in vedere a se consuma numai oua proaspte. 3 Oua pentru un copil de 3 ani deja e prea mult si atentie la ce ora sunt servite.Se stie bine ca oul dimineata inseamna - medicament, la pranz- aliment si seara -otrava (deoarece se digera greu). Trebuie să mâncăm ouă cu moderaţie - sunt suficiente 3-4 ouă pe săptămână la adulţi. Pentru copii - maximum 3 ouă pe săptămână, dar nu din primii ani de viaţă şi numai din momentul în care medicul pediatru recomandă introducerea lor în alimentaţie.
Nu este recomandat să consumăm ouă prăjite sau preparate din ouă, de tipul ouălor umplute sau maionezelor, pentru că acestea sunt adevărate bombe calorice şi un inamic al colesterolului, dar şi al sistemului digestiv (în special al colecistului şi ficatului).
Cele mai sănătoase sunt ouăle fierte moi în coajă sau ouăle fierte în apă clocotită fără coajă. Cu cât oul este supus pregătirii termice o perioadă mai mare, cu atât este mai greu de digerat, iar prin prăjire se pierd valorile nutritive.

Răspuns utilizator avertizat
| liongirl a răspuns:

Buna!`Nu este bine sa manance pe fiecare zi atat de multe oua, pentru ca ar putea dauna GRAV sanatatii.
Chiar daca nu ti se pare normal, un copil are nevoie de oua pentru a-i ajuta oasele, dar sunt mult prea multe.In medie, majoritatea persoanelor ar trebui sa consume o cantitate de 7 oua/7 zile, adica cate unul in fiecare zi!`winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu cand eram mica mancam la oua, iar acum nu le mai suport.Eu nu am facut niciodata intoxicatie sau ceav de genul asta. Dar organismul fiecaruia difera.Nu se stie happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anelaubed de ce ma jignesti spunand ca nu ii dau sa guste si altceva? de unde stii tu ca nu-i dau? ai gandit cand ai facut acasta afirmatie? mai bine te abtine-ai.Nu credeam ca tocmai tu dai raspunsuri batjocoritoare, eu am pus o intrebare sa fiu ajutata nu umilita, sunt cunoscuta de multa lume chiar si sub anonimat iar tu m-ai injosit. Nu gusti tu cu toata familia ta ce gusta copii mei, ti-o garantez. Te raportez, caracter irelevant.Tocmai ti-ai facut un inamic, iar la intrebarile sau raspunsurile tale o sa-ti raspund cu aceeasi moneda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca baietelul tau de 3 ani mananca 3 oua/zi asta inseamna 143 cal x 3=429.
Presupun ca mananca si cate 1 felie paine la 1 ou: 250 calx3=750.
Deja ajungem la 1179. Necesarul pentru un copil de 3 ani: 1300-1800. Ce mai mananca, atata timp cat tu ii asiguri cam 70-80% din necesarul caloric cu oua?

| ^__^S.y.m.o.^__^ a răspuns:

Sigur ca dauneaza, prea multa proteina! intr-o dieta echilibrata este normal sa se manence: MAXIM 1OU/ZI, iar normal 1 ou la 2 zile.

| augusta a răspuns:

Decat produse naturale dati-le la copii tot ce este vechi din rafturi, plin de coloranti, chimicale de tot soiul numai produse expirate, conserve, brigaela nu stii ce vorbesti uneori, deschizi gura numai ca sa te afli in treaba, daca nu ai cunostinte abtine-te, daca esti experta nu esti atotstiutoare, am vazut eu multe raspunsuri ale tale aiurea. Nimic nu este mai bun ca un ou proaspat de la tara