| anonim_4396 a întrebat:

Baietelul meu in varsta de 1 luna jumate a fost supus unui tratament cu antibiotice in urma caruia i-a fost distrusa flora intestinala, urmata de scaune diareice.La sfatul medicului de familie i-am administrat Smecta si Biotics jumatate de pliculet de 2 ori/zi, insa nu dupa prima jumatate de pliculet Smecta respectiv Biotics s-a constipat.Are deja o saptamana de cand nu a iesit cu scaunul. Din nou medicul de familie mi-a prescris ceai de musetel indulcit, suc de mar/portocale si supozitoare cu glicerina, dintre toate acestea doar cu supozitor cu mari chinuri reuseste sa iese cu scaunul o data/zi.Nu stiu ce pot sa mai fac pentru a-l ajuta, va rog din suflet sa-mi dati un sfat sunt disperata.Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Incearca sa-i dai laxative sau ceai laxativ.alte remedii nu prea sunt.si daca tot nu dau rezultate consulta neaparat un medic sa nu faca ocluzie intestinala.cu asa ceva nu este de glumit, trebuie facute niste investigatii.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Imi cer scuze de la Mike, dar in nici un caz nu-i da unui bebelus ceai laxativ, tip ceai de crusin. Este toxic si foarte periculos. Asa cum am mai scris in alta parte la aceeasi intrebare: mergi la pediatru. Am inteles ca ai fost la medicul de familie. Acum mergi intr-un spital la pediatrie, interneaza-te cu copilul si fa-i investigatii. Poate avea o malformatie a intestinului sau o intoleranta la alimentatie. Nu poate fi atat de constipat de la o jumatate de pliculet de Smecta.

carla
| carla a răspuns:

Si eu cred ca ar trebui sa te duci la alt medic sau sa faci investigatii intr-o clinica. Nu sunt de specialitate, dar eu asa as proceda asa vrea sa am si o a doua opinie. Multa sanatate lui bebe si ii trimit un pupic dulce ca sa-i treacahappy

| crisa a răspuns:

Cu un copil asa mic trebuie sa mergi la medicul pediatru, nu la medicul de familie! Cu antibiotice la o varsta asa frageda i se distruge imunitatea! Vizavi de "un scaun pe zi", mi se pare normal. Ca este constipat, asta-i partea-a doua. Mergi de urgenta la medicul pediatru, caci medicul de familie este generalist si atat. Sanatate!

| lilialexia a răspuns:

Aceeasi poveste am avut-o si eu cu nepotica mea.La sfatul medicului i-am dat 3 sticlute cite 5 picaturi pe zi de ECOFLORINA. Acum are 2 ani si nu mai are nimic