| Irinairyna43 a întrebat:

Bebeluşul meu are 2 luni şi uneori vomită după ce îl alaptez nu tot timpul e normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Anee1667 a răspuns:

Bună!
În primele 4 luni de viață bebelușii regurgitează adică elimină o mică parte din laptele înghițit.
Dacă ai deosebit această vomă și nu este regurgitare atunci există mai multe variante pentru care bebelușul tău vomită:
- îl alăptezi prea mult( supraalimentarea);
-poate fi alergic la lapte
- are un virus gripal( gastroenterită)
-reflux gastroesofagian
-are o infecție puternică.
Dar cum nu suntem medici nu putem ști. În general este normal ca bebelușii să regurgiteze (varsă mici cantități de lapte(uneori mai mari) însă asta nu afectează starea bebelușului. Dacă „vărsăturile" vin la pachet cu diaree, stare de rău, plâns anormal atunci este cazul să te prezinți la un medic.