| 1onur a întrebat:

Beți/consumați zilnic apă? Sau mai multă cafea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

2,3 litri apa, ceai pe zi.
Beau putina cafea.

| 1onur explică (pentru ioana748):

Si eu beau ceai mai nou cred am o luna maxim, de mentă, fără zahăr căi taie tot efectul sănătos.

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

Super, faci treaba buna.
Eu mai pun zaharina, stiu ca nu-i i nici asta buna, dar imi place sa fie dulceag ceaiul.
Am baut de sunătoare o perioada, apoi de menta, acum sunt pe ceai negru.

| 1onur explică (pentru ioana748):

Zaharina? Cu ceai? păi nu-i mai dulce și mai....Niciu nu știu cum să mă exprim să nu fiu înțeles greșit.

Praf așa în formă granulată? Nu am băut în viața mea ceai cu zaharină dar mi-aduc aminte că-l puneam în palmă șilaughing) îl mai mâncam și așa cu mâna e mai dulce laughing)

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

E cumplit de dulce nedizolvata laughing
Multumesc pentru fundahappy

| 1onur explică (pentru ioana748):

Eu vă mulțumesc cu Adevărat pentru răspunsul și prezența Dumneavoastră Doamnă ioanahappy

42 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Deși îmi place cafeaua, mă rezum la una pe zi. happy
In rest, beau multă apa.

| 1onur explică (pentru Nirvanaaa):

Apa este izvorul tinereți, sănătăți, viețihappy

Cafeau nu știu cât de buna este da niciodată nu mia plăcut și nici n-am suportat ori care ar fi combinați lui...are un gust amar, nesănătos.Mai ales dacă ai Adicție la cafea este de rău. la una pe zi posibil să nu fie cine știe ce...

| Nirvanaaa a răspuns (pentru 1onur):

Daa, cafeaua e amara. Eu pun jumătate de cană numai lapte. Am incercat o data sa o beau fără nimic. Nu mi-a mai trebuit niciodată. O beau doar cu lapte și zahăr.

| FreddieM a răspuns:

Mai multă cafea decât apa? laughing))))
Apa se bea de necesitate man, cafeaua din plăcere.
Oricum, beau destulă apa, cam 2-2, 5 litri zilnic, iar cafea, depinde, in cursul săptămânii nu prea, cam doua-trei pe zi, iar în weekend depășesc 4. Espresso 40 ml.
Cheers

| 1onur explică (pentru FreddieM):

Espresso este tărie... este tare expresso am băut o dată mi-a facut gura praf am loat un cub de zahăr ca să nu mai simt gustul amar atâta de rău stau cu cafeau n-avem nicio tangenție, prietenie, dușmănia pe viațălaughing cu cafeau

Da știu ca man ca apa se bea din necesitatehappy dar mai sănt și oamenii cărora beau cafeau ca pe apă și eram doar curios cine bea/consumă mai multă cafea decât apă, fiindcă am colegii de muncă care beau cafea pe zi 4/5 cale și ma întreb cum de nu au rămas fără ficat până acum zilnic ani la rând să bei atâta cafea Doamne Dumnezeule ferește... este ceva impresionant pentru mine să bei atâta cafea și să nu ai nimic cu sănătatea, i-am văzut ca dacă nu bea o cafea pe zi devine irascibili, agitați, nervoși, nu-s în apele lor deloc nu-s deloc atenți am văzut cum sănt uni din ei fără cafea zombiilaughing) abia dacă mai stau pe picioare și mai pot munci Sânta fără vlagă, energie, în ei depinde de cafea toată viața lor, iar asta este o Adicție gravă pentru ei și sănătate lor. Nam îndrăznit săi întreb prea multe căci nu voiam să deranjez pe nimeni din ei fiindcă îi cunosc foarte bine...

| UnchiulRamiz a răspuns:

Apă beau de la fântână. 1 L consum zilnic, poate chiar 1, 5 chiar 2 uneori, depinde dacă mănânc supă /ciorba sau dacă beau bere fără alcool sau Lipton. Cafea poate beau una miercuri, nu știu când am băut ultima data. Cola sau Pepsi nu am băut de ceva timp. Mie sa nu fac diabet și eu, tata a avut spre sfârșitul vieții.

| 1onur explică (pentru UnchiulRamiz):

Eu totuși îți spun cu inimă sincer UnchiuleRamiz nu am încredere un gram în "băutură fără alcool" 100%la100% acolo este în el ceva alcool nu cred să existe " alcool fără alcool in el"Pepsi=isdead=cancer=moarte...

Apa este cea mai bună cea mai sănătosă 2l de apă pe zi și ești cel mai tarehappy

| Mindfulness a răspuns:

Apa minerală sau plata, câteodată mai beau și de la robinet, cu apa de la robinet mi-au ieșit cele mai bune clătite happy
Rar mai beau o doza mică de Fanta de portocale, înainte beam mereu la sticla mare. Am băut și cola și am văzut că mă înțeapă in zona pieptului și am renunțat complet.
Apa e cea mai sănătoasă. Cafea nu consum, odată la câțiva ani consum cafea.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Coola mănâncă ficatul ai grija mare cu cancerul ăla boss că ăla îți/ți-l face fiecatul ști cum? rumeguș mai ales cantitățile de zahăr, chimicalele pe care le are, le conține în el provoacă dependență mare coola,

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

La Fanta știu doar ca are chimicale și conține la zahăr la greu... faci diabet garantat de la fanta... Mai ales "sucurile " "sănătoase" cu poze pe ele care mint că are acel " fruct/fructe" în el și de fapt sunt în ele aspart, zahăr, chimicale, îndulcitorii, aromă/glucoză....toate astea afectează grav sănătatea noastră

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Ai dreptate de aia am ales sa beau apa minerala, câteodată mai iau apă de la fântâna avem o fântână chiar langa o biserică și mai iau apă de acolo are un gust divin.
Eu de când am probleme cu dinții și le dulciuri 85% am renunțat, mi frica de mor sa mai mănânc dulciuri.
Am renunțat și la păcănele complet încet încet o sa devin un băiat cuminte big grin
Oricum daunele ce mi le-a produs dulciurile sunt greu de tot de reparat, ms refer la dantura happy
Am in familie cu diabet da ei nu au mâncat dulciuri ca mine și tot au făcut diabet, e genetic, eu vreau sa le răresc nici clătite nu mai am curaj să mănânc îmi pierd dantura de tânăr laughing

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Din câte știu diabetul parcă nu se face din dulciuri știu prost? Eu știu ca se face din Depresie, stres,... asta declanșează diabetul apoi bine înțeles dacă mai și baxezi dulciurile, grăbești procesul de diabet garantat...Da dulciurile îți mănâncă și dinți de fapt dulciurile mănâncă tot organismul și sănătatea noastră de distruge creierul grav de rău mai ales nivelul de zahăr care le conține s-a dus tor metabolismul pe ulei de palmieri om"organici".

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Nu mai beau cola Domnul onur și nici la păcănele nu mai joc! Mi-a venit și mie mintea la cap, cam târziu dar e bine!
Cea mai mare dependenta care mi-au distrus viața au fost dulciurile și păcănelele, uite că am renunțat la ele! Am avut o perioada cand fumam țigări și le-am lăsat complet și pe alea! Eu nici alcool nu consum deloc!
Mai bine beau apa minerală e mult mai sănătoasă decât cola și mai ieftina.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Mai în toate dulciurile conține ulei " natural de palmier" cancerul ăla este mare ciumă pentru sănătate și viața noastră...

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Domnule mindfulness happy să trăiți boss

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

De la genetica dar stresul este scânteia care declanșează diabetul și chiar și ce ai spus tu depresia care e o boala foarte urâtă, dar supărările astea distrug sistemic organismul. Nu prea se face din dulciuri e un MIT de la stres și de la supărari, îngrijorări, nervi se face.
Ai mei din familie nu mănâncă dulciuri și tot au făcut, e ereditar! Cred că o să fac și eu pe la 40 de ani că eu am multe probleme! Eu deja de la 30 de ani am făcut paradontoza și de la 27 de ani lombosciatica hiperalgica toate determinate de genetica! Și mai am ogramada de probleme dar țin în mine happy
Da, dulciurile sunt foarte periculoase, îți cad dinții de la ele brusc am văzut la mulți că se întâmplă chestia asta că se adaugă numai otrava in ele, sunt cancerigene!

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Da,ești bine documentat nu glumahee hee
Pai ne îmbolnăvește sa depindem de medicamente toate viața, asta e.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Păi asta este vezi happy depinde și ce obiceiuri avem dacă, bem, consumăm zilnic cafea țigări îți dai seama oasele ajung să fie slăbite ne pierdem și sănătatea ne lovesc si alte probleme de sănătate, mai ales la stres am văzut și știu cum părinți mei fumau 2 pachete pe zi la obișnuință. nimic toată pentru ei erau 49 de țigări pe zi le mâncau...

Stresul și depresia în era/și zilele noastre mondene sunt la ordinea zilei depresia este boala secolului în care suntem și va urma bolile mintale vor fi din ce în ce mai grave fiindcă ne indopăm cu tot felul de chimicalele și tot felul de etnobotanice alcool astea dau cale înspre multe boli mintale.

| 1onur explică (pentru 1onur):

Sau 40 ca nici nu știu câte sunt într-un pachet de țigărilaughing

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Aia care aleg etnobotanice deja cred că au creierii scrum!
Nu e bine sa te refugiezi in așa ceva ori cât de grea ți-ar fi viața, unii nu sunt conștienți de ce consuma, alea sunt printre cele mai periculoase, nici nu știe să se drogheze!
Eu mă distanțez de oameni de genul mai bine stau pe TPU decât să stau cu așa oameni.

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

E mai bine sa nu afli cate sunt laughing

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

La etnobotanice și droguri deja acolo este ceva ce rămâne apa minerală plată instanta pe lângă ce face drogurile, etnobotanice, alcool. acolo ai sevraje grave grav rău de tot am văzut cu ochii mei Dumnezeu îmi este martor omul se dădea cu capul de dulap avea niște sevarje băiatul ăla... doar nu loase o săptămână îi tremura mâinile ochii roși zici că era necuratul în el m-am speriat și eu ce am văzut, în cel hal la adus drogurile îți ia mintea, creierul orazna, te fac sa ajungi in stare sa omori oamenii pe străzi drogurile astea nu este de joaca de glumit cu ele.Mai ales în secolul și era în care suntem sănt mult mai consumate și decât mâncare țigările și orice... drogurile este ceva grav grav rău de tot ce se întâmplă în zilele noastre frate

Păi și eu fug de ei sincer frate nu stau cu așa oamenii deloc știu ca Doamne Dumnezeule ferește îmi pune ceva dinalea în ceva și ma duc lângă tată mai devremelaughing)

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Lasă să-le știu așa știu de ce să mă feresc în viață.

Stiu pe cineva no Să-ți vina sa crezi ce face O_O

OMUL TRĂGEA AVOCALMIN PE NAS

Toți râdeau de el și eu ma uitam va boul nu stiam ce făcea măcar nu știu nimic ces drogurile toți râdeau de el și când am aflat și eu după mi-am dat seama ce face nebunl ăla îți dai seama ce creier avea? Vorba ta frate scrum

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Mă bucur că ai ales sa fii diferit. Ai tot respectul meu!
Da, sau mor de la supradoze, și îi retardează mental happy
Și Andrei Versace de la supradoza a murit, a murit în chinuri!
Da, daca li se pune pata pe tine îți pot pune în ce consumi trebuie sa fii vigilent.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Le știu pe toate... toate categoriile..internetul ăsta este pline de ele.da Dumnezeu săi ajute că nu-i văd deloc bine... ei știe

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Săracul omhee hee
Unii ajung așa că nu sunt suficienti de puternici sa lupte cu viața,nu mai fac față psihic, fizic și aleg sa de refugieze în orice sa ii distragă măcar temporar de la realitate, sa uite nițel de durerile sufletești.
Eu nu as fi ras, nu e de râs așa ceva, ăla ascunde foarte multa durere pe care nu mai știe cum să o controleze.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Păi toți râdeau de el da el era pe jos terminat ști cum făcea? Lemn, lemn era era fixat cu privirea și nu mai spunea nimic omul era mut complet frate și se uita așa de nebun săgetărius/săgeată. Eu n-am răs de el da nici măcar nu aveam habar ce erau drogurile nimic. după al am aflat. Îți dai seama în ce hal l-au adus sa ajungi sa tragi pastile pe nas deja acolo este un al 2 stomac.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Trăim vremuri grave rău de tot...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Așa este. Unii in loc sa fim fericiți trebuie și suntem obligați să fim doar puternici.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Trebuie. Fericirea Adevărată nu este pentru toți. Dacă ar fi n-am mai fi pe TPU mulți dintre noi...

| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Așa e boss!

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Bine boss.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Apă întodeauna, boss. Cafeaua n-o suport, are gust oribil.

| 1onur explică (pentru MeisterSchnitzel):

Câți litri de apă bei zilnic? 1l? consumi?

Boss

| StudentLaMedicina a răspuns:

Cafea şi puțină apă.

| adishanti a răspuns:

Si eu beau cam multa cafea si uit deseori sa beau apa. Incerc sa-mi aduc aminte. Uneori beau apa si dupa bere, ca sa ma hidratez.

Ar fi indicat sa ai o aplicatie in care sa iti memorezi paharele de apa pe care le bei sau sa ai o sticla a ta de 2 litri si sa bei doar tu din ea, ca sa urmaresti exact cat apa ai baut.

| 1onur explică (pentru adishanti):

Beau zilnic apa 1, 5l uneori chiar și 2l dar altceva nu beau alcool.