| 1onur a întrebat:

Beți/consumați zilnic apă? Sau mai multă cafea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

2,3 litri apa, ceai pe zi.
Beau putina cafea.

42 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns (pentru 1onur):

Așa e boss!

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Bine boss.

| Nirvanaaa a răspuns:

Deși îmi place cafeaua, mă rezum la una pe zi. happy
In rest, beau multă apa.

| 1onur explică (pentru Nirvanaaa):

Apa este izvorul tinereți, sănătăți, viețihappy

Cafeau nu știu cât de buna este da niciodată nu mia plăcut și nici n-am suportat ori care ar fi combinați lui...are un gust amar, nesănătos.Mai ales dacă ai Adicție la cafea este de rău. la una pe zi posibil să nu fie cine știe ce...

| FreddieM a răspuns:

Mai multă cafea decât apa? laughing))))
Apa se bea de necesitate man, cafeaua din plăcere.
Oricum, beau destulă apa, cam 2-2, 5 litri zilnic, iar cafea, depinde, in cursul săptămânii nu prea, cam doua-trei pe zi, iar în weekend depășesc 4. Espresso 40 ml.
Cheers

| 1onur explică (pentru FreddieM):

Espresso este tărie... este tare expresso am băut o dată mi-a facut gura praf am loat un cub de zahăr ca să nu mai simt gustul amar atâta de rău stau cu cafeau n-avem nicio tangenție, prietenie, dușmănia pe viațălaughing cu cafeau

Da știu ca man ca apa se bea din necesitatehappy dar mai sănt și oamenii cărora beau cafeau ca pe apă și eram doar curios cine bea/consumă mai multă cafea decât apă, fiindcă am colegii de muncă care beau cafea pe zi 4/5 cale și ma întreb cum de nu au rămas fără ficat până acum zilnic ani la rând să bei atâta cafea Doamne Dumnezeule ferește... este ceva impresionant pentru mine să bei atâta cafea și să nu ai nimic cu sănătatea, i-am văzut ca dacă nu bea o cafea pe zi devine irascibili, agitați, nervoși, nu-s în apele lor deloc nu-s deloc atenți am văzut cum sănt uni din ei fără cafea zombiilaughing) abia dacă mai stau pe picioare și mai pot munci Sânta fără vlagă, energie, în ei depinde de cafea toată viața lor, iar asta este o Adicție gravă pentru ei și sănătate lor. Nam îndrăznit săi întreb prea multe căci nu voiam să deranjez pe nimeni din ei fiindcă îi cunosc foarte bine...

| ioana748 a răspuns (pentru 1onur):

E cumplit de dulce nedizolvata laughing
Multumesc pentru fundahappy

| 1onur explică (pentru ioana748):

Eu vă mulțumesc cu Adevărat pentru răspunsul și prezența Dumneavoastră Doamnă ioanahappy

| StudentLaMedicina a răspuns:

Cafea şi puțină apă.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru 1onur):

Daa, cafeaua e amara. Eu pun jumătate de cană numai lapte. Am incercat o data sa o beau fără nimic. Nu mi-a mai trebuit niciodată. O beau doar cu lapte și zahăr.

| adishanti a răspuns:

Si eu beau cam multa cafea si uit deseori sa beau apa. Incerc sa-mi aduc aminte. Uneori beau apa si dupa bere, ca sa ma hidratez.

Ar fi indicat sa ai o aplicatie in care sa iti memorezi paharele de apa pe care le bei sau sa ai o sticla a ta de 2 litri si sa bei doar tu din ea, ca sa urmaresti exact cat apa ai baut.

| 1onur explică (pentru adishanti):

Beau zilnic apa 1, 5l uneori chiar și 2l dar altceva nu beau alcool.