| xJustxAxKidx a întrebat:

Bronsita de la ce se face? Am bronsita si nu stiu de la ce.PLiss seriozitate am doar 13 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mdany a răspuns:

Bronsita reprezinta inflamatia cailor aeriene ce duc aerul la plamani (bronhiile terminale). Inflamatia la acest nivel produce edem (cresterea volumului) si se produce mucus (sputa). Edemul si sputa favorizeaza tusea si astfel respiratia devine dificila.
Sunt doua tipuri de bronsita:
-bronsita acuta, care se instaleaza rapid si se vindeca in 2-3 saptamani; apare la persoanele fara alte boli; majoritatea persoanelor care fac bronsita acuta nu necesita tratament
-bronsita cronica, cu recurente frecvente, cu manifestari de lunga durata; apare de obicei la persoanele fumatoare.
Tuse productiva (cu sputa) timp de 3 luni pentru cel putin 2 ani la rand sugereaza bronsita cronica. Bronsita cronica este o forma de boala pulmonara obstructiva.
Bronsita acuta afecteaza atat adultii cat si copii.

5 răspunsuri:
| MoonLight a răspuns:

Bronsita acuta este cauzata de cele mai multe ori de un virus. Apare frecvent in perioadele de iarna, de obicei dupa un episod de raceala sau gripa produsa de unul din virusurile: coronavirus, adenovirus sau rhinovirus. Virusul respirator sincitial poate determina bronsita acuta in special la persoanele in varsta (peste 65 de ani). In 10% din cazuri bronsita acuta este determinata de bacterii.
Bronsita acuta poate fi de asemenea cauzata de expunerea la fum, chimicale, aer poluat, substante ce irita mucoasa respiratorie sau de aspirarea (inhalarea involuntara) de alimente, voma sau mucus.

| Dema a răspuns:

Pacat...esti inca atit de tinararolling on the floor

| lovem3 a răspuns:

Uite aici tot ce ai nevoie sa stii despre ea. simptome de la ce faci tratament etc.:*
http://www.sfatulmedicului.ro/bronsita

| OnlyBlack a răspuns:

`Pai...din cate stiu eu bronsita se face de la raceala, in rest nu stiu de la ce s-ar mai putea facethinking Sfatul meu ar fi sa consulti un medic care sa iti poata da sfaturi si poate un tratament care sa te ajutewinking! Insanatosire grabnica!

| xJustxAxKidx explică:

Multumesc pentru raspunsuri:X