| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

A început să mă doară foarte tare gleza piciorului stâng iar acum nu mai pot călca pe el. Azi-noapte nu am putut dormi de durere.

Durerea a apărut din senin.

Cum aş putea scăpa?

La medic nu pot să merg până săptămâna viitoare.

Ce să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai calcat stramb si/sau ai fortat-o.
1. In primul rand, lasi piciorul atarnat, fara sa te asezi pe el! Te asezi pe marginea unei mese si lasi atarnata glezna in aer.
2. Este recomandat sa pui o compresa rece (carpa umezita si stoarsa cu apa), pe care il infasori in jurul gleznelor si eventual calcaiului, FARA sa ajunga si la talpa piciorului!
Compresa o tot schimbi la intervale de 5 minute, timp de o jumatate de ora, timp in care scade imflamatia
3. Dupa ameliorarea durerii intepatoare, se maseaza usor gamba piciorului, urmat de tendoanele de langa glezna si calcaie.
Daca la masaj se simte un nod la muschi, acesta se va masa usor, circular, pana ce nodul dispare, iar tendoanele se inmoaie.
Timp de jumat de ora mai lasam piciorul relaxat, dupa care se va putea calca usor pe el.

Daca durerea persista si peste 2-3 ore dupa masajul de relaxare, atunci trebuie facuta radiografiere, mai ales daca exista loc unde este dureros chiar si la usoara apasare cu varful degetului. In acest caz se va chema ambulanta (112) si se va evita calcarea pe piciorul afectat!

1 răspuns:
| Victoria18 a răspuns:

Mai rău daca nu calci pe el... Se "incimenteaza"durerea si poti sa ramai chiar si cu el paralizat, baga-l in apa calda si fa cat mai multa miscare