| radimna77 a întrebat:

Buna
a inceput sa ma doara gingia din senin
ce pot face ca sa nu ma mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Clateste-ti gura din 2 in 2 ore cu sare grunjoasa, cam o lingura plina la o cana de apa si fa si gargara cu ea.Sarea grunjoasa, este un dezinfectant.Mai poti cand te speli pe dinti sa pui peste pasta, putin bicarbonat de sodiu alimentar.Si el are rolul de a dezinfecta, dar si rol de albire a dintilor. Daca in 2-3 zile nu se amelioreaza durerea, sau ce o fi acolo la gingie, sa te duci la medic!
Te pup!

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, TREBUIE să mergi la STOMATOLOG pentru ca să vadă ce "probleme" ai la acea măsea/dinte şi pentru tratamentul adecvat!

Toate cele bune.

| MissPinkPurple a răspuns:

Du-te la dentist

| aead a răspuns:

Ia " Aulin " e cel mai bun la mine a mers

| HAHAALEX a răspuns:

Pai vezi daca ai un abces daca ai unul incearca sa ii scoti puroiul si clateste gura cu ceai si apa de gura. Eu asa faceam.

| TrAcEEEEE a răspuns:

Hmm mergi la dentist?laughing

| Bya28 a răspuns:

Daca nu iti trece trebuie sa mergi la dentist, poti sa iti schimbi pasta de dinti

| denise89 a răspuns:

Foloseste parodontax