| anonim_4396 a întrebat:

Buna!:*... a-si vrea si eu sa stiu c inseamna colon? plz

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InoKo a răspuns:

Are mai multe sensuri. E polimorf:1. (În Imperiul Roman și în evul mediu în Europa) Muncitor agricol care, inițial liber, muncea un pământ luat în arendă de la marii proprietari, mai târziu începe să fie legat de pământ, să plătească dijmă și să presteze corvezi.
2.Parte sau subdiviziune a unui vers, a unei strofe sau a unei perioade în metrica antică.
3. Unitate bănească în Costa Rica și în Salvador.
4.Partea finala a intestinului gros.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O parte a intestinului gros (maț!).
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Intestinul gros=colon

| spidy a răspuns:

Spre deosebire de splina, colonul este ce te doare cand mergi prea mult sau alergi prea repede. Pe romaneste, colonul este matul gros...asa stiam.

| MrCernea a răspuns:

In ce context? cancer la colon daca despre asta e vorba iti dau un raspuns dar e foarte nasol. de pers in cauza:
Cancerul de colon este o afectiune tumorala a colonului (intestinului gros). Tratamentu este ff costisitor!

| andreetgv a răspuns:

Inseamna spate, coloana, sira spinarii. sper ca te-am ajutat

| Unique_8782 a răspuns:

COLÓN4, colonuri, s. n. Porțiune a intestinului gros care se găsește între cec și rect. – Din fr. côlon, lat. colon.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intestinul gros.

| Yang a răspuns:

Colonul inseamna intestinul gros mai bine spus ultima parte a aparatului digestiv care se termina cu anusul.

| CInEmAx a răspuns:

Colon in seamna fund mai pe romaneste cur pe unde... tongue funda?