| anonim_4396 a întrebat:

Bună, acum 3 ani mi-am făcut testul papanicolau și au ieșit următoarele rezultate :NEGATIV PENTRU LEZIUNI INTRAEPITELIALE SAU MALIGNATE, MODIFICĂRI CELULARE BENIGNE REACTIVE LA INFLAMAȚIE ȘI INFECȚIE CU CANDIDA.
Aceste rezultate au fost acum 3 ani. Săptămâna trecută mi-am făcut din nou testul și azi merg după rezultat. Îmi e puțin frica. Ce vreau sa zic că acele rezultate de acum 3 ani sunt grave? Ca nu mai știu exact ce mi-o zis medicul. Știu doar că mi-a dat ceva tratament pentru candida. O sa postez mai târziu cu rezultatele de azi. Doar săptămâna viitoare merg la medic dar nu pot fi liniștită pana atunci. Mulțumesc. O zi frumoasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu era nimic grav, aveai doar o infectie cu Candida care trebuia tratata. Ce este foarte grav este ca nu ai mai facut testul de 3 ani, desi el este obligatoriu la interval de maxim 2 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Bună. Ieri am fost după analize și au ieșit ok, cred. Nu mai am nici candida dar la observații a scris așa :FROTIU INFLAMATOR NESPECIFIC DE TIP INTERMEDIAR. ce înseamnă? Mi s-a zis că am endometrioza. Sau endometrioza nu reiese la analize. Mulțumesc!

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Endometrioza nu poate iesi la un examen citologic de col uterin, fiindca ea nu afecteaza colul uterin.
Ai in continuare o infectie genitala, probabil cu bacterii obisnuite. Trebuie sa te intorci la ginecolog cu rezultatul (cat mai repede) si vei primi tratament pentru infectie.
Endometrioza este prezenta anormala a endometrului in alte organ decat in uter. Poate da dureri severe la menstra si, uneori, infertilitate, precum si complicatii legate de organul pe care il afecteaza. Se suspecteaza ecografic si se confirma prin laparscopie exploratorie cu biopsie la nevoie (doar in cazul in care durerile sunt foarte violente, apar complicatii sau infertilitate)

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

O sa merg săptămâna viitoare la medic sa ii arat analizele. Asa mi s-a zis ca am endometrioza. Dureri am doar la ciclu, iar la contact sexual nu prea. Nu prea am contact sexual activ.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Endometrioza nu da dureri la contact sexual

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Mie așa mi-a zis medicul. Nici nu stiu ce sa cred. Ea tot îmi zice să mă operez dar eu nu vreau. Și acum mă doare dar stau legată să țină cald. Nu știu ce să mai cred...

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Fie ca ai, fie ca nu ai endometrioza, pe aceasta analiza nu ar fi existat modificari. Fiindca nu e o analiza care sa vada endometrioza.
Daca medicul iti spune ca ai endometrioza, probabil este adevarat. Iti spuneam ca endometrioza are ca simptome dureri severe la ciclu (dar nu chiar la toate femeile) si infertilitate (la majoritatea femeilor). Se suspecteaza relativ usor pe ecografie si se confirma cu laparoscopie exploratorie. Daca durerile nu te impiedica sa iti continui viata normala (ca doar n-o sa bolesti in fiecare luna cateva zile) si nu vrei copii in acest moment, mai poti amana operatia.
Crede ca iti spune medicul tau, e singura parare autorizata.