| Roxy_6389 a întrebat:

Acum 3 zile mi-am facut un pircing in buric la salon. Am observat ca imi iese o substanta alba pe langa el. Este normal? in cat timp o sa se vindece? Dau fundita, scuzati categoria. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Iată câteva informaţii generale:
Un piercing în lobul urechii durează, de obicei, 4 săptămâni, iar toate celelalte piercing-uri în urechi se vindecă în aproximativ 2-3 luni, deoarece cartilajul nu depozitează foarte bine sângele. Piercing-urile în sprânceană se vindecă după aproximativ 6-12 săptămâni. În nas, depinde de localizarea exactă, pentru că în exterior durează aproximativ 2 luni, iar în sept chiar 3-4 luni. Pe limbă merge un pic mai repede, are nevoie de doar aproximativ 2 săptămâni până când este vindecat. Chiar dacă pentru buză contează locaţia precisă, un piercing în zona buzei inferioare durează 6 săptămâni şi în mijlocul acesteia 4-6 săptămâni. Mamelonul si buricul au nevoie de 2-6 luni pentru vindecare.
Sursa : http://www.2ndface.info/node/8290 :)

4 răspunsuri:
| caus3lov3ya a răspuns:

Ai facut infectie. Si eu am piercing in buric si am scapat foarte greu de infectie. Dintr-un moft dai in altele. In fine...ai facut vaccinul antitetanos?

| caus3lov3ya a răspuns:

Nu e de gluma cu asta. In primul rand din moment ce il ai de trei zile ar trebui sa ai un inlocuitor in buric, nu pierce din metal, pana se vindeca zona. Ai asa ceva? Sau ti-au pus direct pierce din metal? Nu il scoate pentru ca infectia se poate extinde sub piele. Incearca sa storci pana iese tot chiar daca doare si dezinfcteaza cu betadina lichida, spala cu ser fiziologic si foloseste si un antiseptic. Nu scoate pierce-ul. Poate ca nu ti se va extinde infectia, dar ti se strange orificiul fiind proaspat pus pierce-ul si nu o sa iti mai intre la loc. Ai grija de tine. daca se agraveaza. Mai bine du-te la medic. Apropo... sper ca nu ai facut baie si ai lasat apa sa intre acolo. Ar trebui sa acoperi zona aceea cu ceva. Eu am pus o punga in jurul mijlocului laughing

| marlan a răspuns:

Ti se va vindeca in cel putin 2-3 saptamani nu te panica, nu te gandii la ce e mai rau. Sa te speli pe maini de fiecare data inainte sa atingi acea zona.

| Liviu a răspuns (pentru marlan):

De ce vorbesti daca nu stii? Numai scrie daca induci oameni in eroare te rog.