| anonim_4396 a întrebat:

Acum 4 zile am fost operata de apendicita acuta flagmentoasa. Pe langa asta, aveam si un chist. Astazi m-au externat insa uitasem sa ii adresez o intrebare medicului si ma gandeam ca poate a mai trecut cineva prin asta si imi poate raspunde. Uneori cand ma ridic din pat, cand se contracta zona unde a fost operatia, in partea stanga la chist, muschii aceia, simt o usturime destul de mare care tine cateva secunde, e intensa. Apoi dispare si pot sa ma plimb linistita, etc. Nu mi-e rau, nu am ameteli, pot manca, consum lichide. Sistemul digestiv si-a revenit. E normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Parerea mea este ca sunt normale durerile dupa operatie. Si pana la vindecare completa sa tot apara dureri. Acestea pot dura chiar mai mult de o luna. Am fost si eu operat de apendicita, dar ma durea in spate unde mi-a fost facuta injectia. Medicul mi-a spus sa iau cate o lingurita de cafea in fiecare zi, un anumit timp. Dar eu nu am luat, si mi-a trecut de la sine.
Daca nu esti satisfacuta de raspuns, pentru linistea ta mergi la medic si spune-i problema. Cauta doar sa nu-ti produci/induci tu durerea; evita efortul.

| Andreeush a răspuns:

E normal să simți o mică durere în acea zonă fiindcă ai fost operată recent.
Dacă apare ceva anormal atunci ar trebui să îți faci un control la medic.

| Raymonte a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa te duci la doctor