| anonim_4396 a întrebat:

BUna! acum 5 ani aveam 15 ani si 45kg si acum am 18 ani si 54kg dar atunci la 15 ani m-am ingrasat foarte repede vreo 10kg si dupa o luna ma slabit la loc iar foarte repede far diete fara exercitii, si pe fese(pe oripioare)miau rams nici nu stiu cum sa le zic ca niste vase de sange dar sunt pe piele, albe, http://www.vergeturi.ro/images/vergeturi_nastere.jpg cum sunt aici in poza dar pe fese, albe nust nici cum sa le numesc, oricum cine stie cum se numesc sa imi spuna si mie, si as dori remedi naturale pentru ele, ceva creme facute acasa. sport fac pentru picioare si fese dar ele nu dispar.mersi anticipat!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ciudata aritmetica ta cu varsta, tipica pentru femeile mai coapte! Acum 5 ani aveai 15 si azi ai 18?! Exista si gluma pe aceasta tema:"Cei mai frumosi 10 ani au fost ultimii 2!"
http://www.sfatulmedicului.ro/......urile_3934

| OanaG a răspuns:

Am avut si eu vergeturi pe fese si inca am, de la un timp beau apa cu lamaie fac sport mananc fructe/legume, iauturi 0, 1 % grasime si vad o schimbare, s-au diminuat, nu mai sunt asa vizibile!

| medex3 a răspuns:

Ceea ce ai tu se numeste Vergeturilaughing. Am si eu x_x.Eu alerg foarte mult timp de o ora-doua.MAnanc sanatos: fructe si legume.Si am avut si o reteta dietetica de la un nutritionist.
ngrediente pentru a prepara crema cu unt de cacao
- 1/2 pahar cu unt de cacao
- 1 lingurita ulei de germeni de grau
- 1 lingurita ulei de caise
- 1 lingurita ulei vitamina E
- 2 lingurite rase cu ceara de albine

Ingredientele se amesteca pana cand ceara de albine se topeste, dupa care recipientul este introdus in frigider. Aplica aceasta crema pe vergeturi pana cand vei obtine rezultatele dorite!

2. Untul de Shea
Untul de Shea este un nou tratament inovator pentru vergeturi. Acesta este bogat in vitamina A si E, esentiale pentru sanatatea si frumusetea pielii. Acesta determina regenerarea celulara, imbunatateste circulatia sanguina si ofera protectie naturala impotriva razelor ultraviolete.

Folositi cremele pe baza de unt de Shea de 2-3 ori pe zi, pentru a ajuta procesul de vindecare al vergeturilor!

3. Uleiul de masline
Un alt tratament care si-a demonstrat eficienta in tratarea vergeturilor este uleiul de masline. Se recomanda masarea zilnica a corpului cu ulei de masline pana cand vei obtine rezultatele dorite.

Uleiu de masline poate fi inlocuiti si cu ulei de migdale, ulei de ricin, de avocado sau ulei cu vitamina E.
4. Gel cu aloe-vera
Pana acum despre aloe-vera se stia ca are efecte calmante si vindecatoare asupra arsurilor. Insa specialistii sustin ca gelul cu aloe vera are aceleasi efecte pozitive si in tratarea vergeturilor, deoarece la origine acestea sunt tot leziuni care apar la nivelul pielii.
Ingrediente pentru a prepara crema cu aloe-vera
- 1/2 pahar cu ulei de masline
- 1/4 pahar cu gel aloe vera
- 4 capsule cu vitamina E (numai continutul)
- 2 capsule cu vitamina A (numai continutul)

Ingredientele se amesteca pana se omogenizeaza, dupa care sunt depozitate intr-un recipient la rece.

5. Crema din ulei de avocado si ulei de lavanda
Se amesteca 30 g ulei de avocado, migdale sau jojoba cu 7 picaturi de ulei de lavanda sau 5 picaturi cu ulei de musetel.
Se maseaza zonele afectate de vergeturi de 2-3 ori pe zi, pana cand se obtine rezultatul dorit.

Initial acest remediu depigmenteaza vergeturile, dupa care actioneaza pentru eliminarea lor.
6. Crema cu ulei de masline si aloe vera
Ingrediente pentru a prepara aceasta crema
- 1/2 pahar cu ulei de masline extravirgin
- 1/4 pahar gel aloe vera
- continutul de la 6 capsule de vitamina E
- continutul de la 4 capsule de vitamina A

Intr-un blender amesteca toate aceste ingrediente pana se omogenizeaza, dupa care mixtura este tinuta la rece. Se aplica uleiul pe zonele predispuse aparitiei vergeturilor (abdomen, sani, solduri, coapse) de ce 2 ori pe zi.

AlimentatiaSus

Cea mai buna modalitate de a preveni dar si de a trata vergeturile este o dieta sanatoasa si echilibrata. In acest sens, se recomanda consumarea zilnica a unei cantitati suficiente de apa (6-8 pahare) pentru ca organismul sa ramana hidratat si pentru ca toate sistemele acestuia sa fuctioneze adecvat. Hidratarea adecvata inseamna mentinerea elasticitatii pielii si ajuta la producerea unei cantitati suficiente de colagen.

De asemenea, un rol important in hidratarea pielii il joaca si vitaminele A, C, E si zinc.
Alimentele bogate in aceste vitamine si minerale sunt: legumele, fructele, uleiul de peste, migdalele, nucile, legumele cu frunza, ouale, fasolea si pestele.

Totodata, regimul alimentar trebuie sa contina: rosii, produse lactate cu un continut scazut de grasimi, dar si seminte si alune.

Dieta alimentara bazata pe aceste alimente este esentiala pentru mentinerea sanatatii pielii, ajutand astfel si la prevenirea si vindecarea vergeturilor. Mai mult, trebuie mentionat ca stresul, tratamentele hormonale sau pilulele contraceptive pot epuiza organismul de substantele nutritive esentiale pentru mentinerea pielii. In acest sens, este indicat ca mergeti la medic pentru a va recomanda un tratament cu suplimentele alimentare necesare organismului.

Sfaturi utileSus

Principalul lucru pe care o persoana trebuie sa il faca pentru a preveni aparitia vergeturilor este sa ii ofere organismului vitaminele si mineralele necesare pentru mentinerea sanatatii pielii.
Iata cateva metode care te vor ajuta sa pastrezi sanatatea pieli, si astfel sa previi aparitia vergeturilor.

- Consuma alimente care contin nutrientii necesari pentru o piele sanatoasa, cum ar fi zinc, vitamina A, C si D dar si alimente care contin o cantitate suficienta de proteine.
- Zilnic trebuie sa bei cel putin 8 pahare cu apa. Persoanele care bea zilnic cafea, trebuie sa mareasca cantitate de apa consumata.
- Un program de exercitii zilnic ajuta la mentinerea sanatatii intregului organism, beneficiind astfel si pielea.
- Zonele afectate de vergeturi trebuie masate usor cu creme si uleiuri. Daca aceste zone sunt masate cu produse abrazive, sau pur si simplus sunt scarpinate, vergeturile se pot extinde. Masajul este indicat nu numai pentru tratarea vergeturilor dar si pentru stimularea circulatiei sanguine.
- Femeile gravide ar trebuie sa nu se ingrase mai mult de 15 kg. Important este ca aceste kilograme sa fie acumulate treptat. Cresterea brusca in greutate creste riscul aparitiei vergeturilor.
- Foloseste o creme speciala pentru vergeturi sau un unguent de mai multe ori pe zi si insista pe zonele unde exista un risc mai ridicat de a aparea vergeturi. Cremele contin ingredienti care ajuta la imbunatatirea aspectului pielii, si astfel sunt reduse riscurile aparitiei acestor formatiuni inestetice.
- Exercitiile fizice sunt foarte importante pentru ameliorarea vergeturilor, dar ajuta si la tonifierea musculaturii, fac ce previne aparitia acestor formatiuni inestetice.
Medex3

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rectific inloc de 14ani am pus 15ani!big grin