| queneen a întrebat:

Acum aproximativ doua ore a inceput sa ma doara vena de la gat si este o durere insuportabila si ma si doare capul doar ca e un fel de amorteala (nu stiu cum sa explic). Am citit pe net mai devreme si aceasta s-ar putea sa fie un semn ca o sa am un accident vascular. Asa este?
Sunt foarte speriata si nu stiu ce sa mai fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Si pe mine m-a mai durut asa, de fapt muschiul doare nu venawinking
Relaxeaza-te, maine dimi dupa un somn bun o sa te simti bine.

| queneen explică (pentru alina2k18):

Multumesc frumos? cand stau relaxata nu ma mai doare dar cand stau stresata mi se pune un fel de carcel

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa-ti o usoara gimnastica de gat, urmat de umar si de brate!
Fiecare etapa sa dureze cca. 1-2 minute, simetric, an ambele directii.

| darrio2007 a răspuns:

Ai dormit cu gâtul strâmb.

| queneen explică (pentru darrio2007):

Fratele meu mi-a spus ca poate sa fie si de la pozitia pe care o am atunci cand stau si e posibil sa mi se fi pus un carcel

| darrio2007 a răspuns (pentru queneen):

Posibil si asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca era accident vascular cerebral, pana acum erai moarta, fara sa mai apuci sa scrii vreun rand pe aici.

Dar este doar o vena rasucita, din cauza unei pozitii proaste in pat.
De la ataa lucru nu ai de ce sa te sperii, toti experimentam asta din cand in cand. Din ataat lucru nu moare nimeni!
Te ridici, faci cateva exercitii de intors capul spre stanga si dreapta, il dai spre spate si in fata si dupa 5 minute de asemenea exercitii, te vei simtii mai bine si durerea iti va ceda.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar ce ai tu se cheama ipohondrie, pentru ca inventezi boli.
Mergi la un psiholog, ca ai cam avea nevoie de unul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că ți-am mai răspuns. Dacă citești de pe net, o să îți găsești toate bolile de pe lume.
Vei muri oricum, nu ai scăpare, că nu are nimeni, dar nu acum.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Consulta un medic! Nu asculta de sfatul nimănui. Exista accidente vasculare cerebrale de doua feluri.
1 Accident vascular hemoragic, cu consecinte mai grave - paralizie.
2 Accident vascular ischemic fara hemoragie.Acestea sunt mai ușoare si nu se ajunge la paralizie in schimb se poate ajunge la alte probleme de sănătate cum ar fi dementa, si altele. De aceea este important sa apelezi la medic si sa nu faci nici o mișcare care ar putea sa amplifice problemele. Este necesar si in acest caz tratament imediat daca se confirma diagnosticul. Sănătate!