| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva ore a venit matusa mea la mine si i-am adus o cana cu apa, si a baut-o, si ea are hepatita. Din greseala, mi-am pus si eu apa in aceiasi cana si am baut-o. E posibil sa am hepatita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde ce hepatita are, dar inclin sa cred ca nu. Poti lua asa doar daca are hepatita acuta cu virus A sau E, iar in cazul in care ar avea asa ceva, ar trebui sa stea internata in spital cele 3 saptamani cat e contagioasa. Daca are o hepatita cronica (cu virus B sau C), nu il poti lua astfel.

3 răspunsuri:
| getutageo a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de hepatita dar din cate stiu eu doar hepatita B se ia

| freakazoid a răspuns:

Hepatitele virale se iau prin saliva, dar stai linistita ca sistemul tau imun nu sta degeaba, deci sanse mici sa fi luat ceva!

| virusxxx112 a răspuns:

Daca e molipsitoare da, daca nu e molipsitoare iarasi da [glumeam].Nu ai ma stai linistit(a) ca nu e molipsitoare oh go on