| AdinaRoxana9888 a întrebat:

Bună...acum câteva zile am avut un moment mai puternic de nervozitate, în momentul acela m-a luat o durere in partea din spate a capului combinată cu amorțeală. De atunci această amorțeală nu a încetat să persiste, iar durerea o am și când stau pe pernă. Țin să menționez că sufăr de anxietate iar durerile de cap le am de ceva timp, însă acum e mai ciudat pentru că nu am mai avut zona din spatele capului amorțită. As vrea niște sfaturi...pot avea ceva grav? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nu am mai avut zona din spatele capului amorțită"

nașpa, intră sub incidența nervului vag, fă-ți un rmn pentru siguranță

| Bruno92 a răspuns:

Ai întrerupt tratamentul medicamentos?

| AdinaRoxana9888 explică (pentru Bruno92):

Da, anul trecut

| Bruno92 a răspuns (pentru AdinaRoxana9888):

Tratamentul se întrerupe când decide medicul.

| christall a răspuns:

Mergi la un medic neurolog.

| adeluna a răspuns:

Nu stiu ce ai patit atunci, dar stresul/ trauma daca nu sunt exprimate si eliberate raman stocate somatic in corp. vezi „ The body keeps score". Sau poate fi de la incordarea data de hipervigilenta. Cauta pe Youtube somatic exercises/ somatic yoga. Terapia cu un psiholog te-ar putea ajuta (mai ales in contextul anxietatii).