| cretzufinish a întrebat:

.acum cateva zile vrand sa ocolesc lucrarile din tot orasul la retelele de canalizare, am alunecat pe trotuarul ud si plin de frunze si am cazut pe asfalt. In urma "contactului" m-am lovit rau la genunchi si la buza superioara care s-a umflat pe loc, nu mai zic de durere. Am pus in prima jumatate de ora gheata dar nimic... sad Ce as putea face pentru a grabi vindecarea adica sa se desumfle?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Poti sa incerci sa cumperi de la farmacie ceva tablete de burov, care se dizolva in apa si cu care se pun comprese in zonele unde te-ai lovit. Anterior acest gen de tratament se folosea si de catre sportivii, care se loveau in timpul competitiilor. Nu stiu daca in prezent mai este medicament cu aceasta denumire, insa sigur exista ceva care sa te ajute. Compresele se pastreaza de seara pana dimineata si daca ai posibilitatea si in timpul zilei.
Poti incerca si cu comprese de foi de varza cruda, pe care sa le zdrobesti si sa le pui pe umflatura. Peste frunze pui o folie de naylon si apoi legi cu in batic(pentru genunchi).
Multa sanatate si sa te vindeci.

4 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Incerca o bucata de carne de vita...

| cretzufinish explică:

Tepes: M-am lovit rau am specificat nu ca am cazut rau, am cazut destul de bine...pe burta laughing

Am folosit crema de galbenele preparata de la farmacie si s-au cam dus vanataile la genunchi. Si oricum intrebarea era adresata mai mult pentru buza ca dupa o saptamana inca am "botul umflat" si e destul de inestetic. Multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca te-ai lovit, nu ai cazut rau ci bine.ai cazut foarte bine.ca asta e rolul cazaturii. da... o sa treaca. feresca sfantul de ceva mai grav.

| marijoana2304 a răspuns:

Poti incerca cu un anti-inflamator. un pliculet de flamexin de 2 ori pe zi. timp de maxxim 3 zile