| Ancagabriela23 a întrebat:

Buna, acum ceva timp, în vara mi s-a umflat un ganglion cervical in partea stanga in urma unei infectii (herpes ).Am fost la doctor, totul ok la analize etc.Am urmat niste pastile si antibiotice, faza e ca acesta s-a dezinflamat dar nu de tot, gen mai e putin din el si este palpabil, ba chiar si mobil.Intrebarea mea este cum pot scapa de el de tot? Si daca acesta afecteaza daca ramane acolo! Dau funda:**

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si crezi ca stim noi? Nu stim, tot medicul trebuie sa i ti spună, deci in concluzie mai mergi la el mai faci niste analize niste radiografii si aflii, ce varsta ai?

| Ancagabriela23 explică (pentru CristiDinBucuresti):

17, decat sa mi pierd timpul prin spitale si d astea mai bine imi vad de viata mea laughing medicul mi-a zis ca s-a produs o inflamatie si nu i nimic grav, eu doar am cerut o solutie cum sa scap de el de tot pentru ca efectiv nu-mi place sa il am acolo.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ancagabriela23):

Singura solutie ar fi cauterizarea lui dar trebuie sa stii daca ai voie sau nu ai voie sa il cauterizezi, tot pe medic trebuie sa il intrebi, cu asa ceva nu e de joaca nu le poti rezolva tu singură acasa, deoarece acei ganglioni sunt vase de sange si trebuie sa stii tipul lor maligni sau benigni, adica ganglioni canceroși sau ne cancerosi, se pot trata cauteriza, sau dispar de la sine asa cum au apărut. De aceea medicul trebuie sa te informeze nu vei gasi pe TPU raspunsuri clare deoarece sunt riscuri. Asa ca fie ca vrei, fie ca nu vrei, tot la medic trebuie sa te duci, incearca la spitale private unde nu i ti pierzi timpul, medima, med life, acolo gasesti specialisti, si cu trimitere de la medicul de familie consultatia este gratuita, locuiesti in Bucuresti?

| Ancagabriela23 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu,locuiesc in Buhusi judetul Bacau.Nu stiu ce sa mai zic medicul de familie mi-a spus ca nu e grav e doar o inflamatie cauzata de infectia accea. Daca era ceva la mijloc sau canceros putea sa mi zica.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ancagabriela23):

Mai mergi si la alt medic nu te rezuma doar la unul singur.