| ShREKT a întrebat:

Acum ceva timp un prieten avea niste crăpături în grăsime pe burta, iar recent am avut și eu pe partea de sus a coapselor, dar au început încet încet să se facă mai mici de când fac sport, dar mă pișcă uneori când umblu. Oare să fie de la crăpăturile alea ceea ce simt că o piscatura in acea zona? Menționez că am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se cheama vergeturi ce ai tu!
Ca sa eviti sa mai apara si alte vergeturi, apuca-te serios de sport, pentru ca apar la cei cu viata sedentara, la cei care iau in greutate repede si mai apar la femeile gravide.
La 16 ani, este deja jenant sa ai vergeturi.

| Ara997 a răspuns:

Sunt niste vergeturi, miscare multa si un pic de slabit si masata pielea cu crema seara si. gata in 6 luni esti canou

| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca le tratezi din timp, acele crapaturi, numite vergeturi, pot disparea, sau cel putin ameliora. Foloseste si o crema hidratanta in zona unde ti-au aparut, si masajul te ajuta mult sa-ti tonifiezi pielea, vei vedea ca vor disparea si intepaturile odata ce aplici o crema.