| ral99_3741 a întrebat:

acum o zi (mai exact 23.06.2010) am fost muscta de un caine, dar este doar o zgarietura. superficiala.si cand m-a apucat nu mia rupt blugul, nu nimic.si eu oricum n-m simtit mare lucru. imediat dupa aia m-am deinfectat cu apa oxigenata si dupa cu rivanol si mi-am pus un plasture. cam dupa 3 ore m-am dus la spital si mi-am facut un antitetanus. am aflat ca trebuie sa fac 5 antirabic. a doua zi dim am facut un vaccin dar faza e ca sunt destul de scumpe (70 lei) si eu pe 26 plec la mare si chiar nu pot refuza oferta asta. adica e ca si cum as merge pe banii altuia, fara parinti doar cu prieteni.as putea sa-mi fac sambata unul (eu il aveam de facut duminica pe al 2 lea)? si cand ma intorc sa-mi continui tratamentul? precizez ca stau o saptamana la mare. si caine care ma muscat avea si zgarda si era si sterilizat (faza naspa e ca era unul de pe faleza), dar cred ca garda de acolo avea grija de el.astept raspunsuri urgent va roogg:*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| myhay144 a răspuns:

Pff ce pui atat accent pe vacinuri? eu nas fi facut decat anitetanus atat, stai linistita ca nu patesti nimic

| CM7YRE a răspuns:

Eu zic ca da, ca sa stii ca nu se intampla nimic cu tine, e pentru sanatatea tawinking

| christina1370 a răspuns:

Ramane la latitudinea ta si a parintilor tai daca vrei sa continui tratamentul antirbic. pentru ca nu te obiga nimeni sa il faci. Discuta cu ei.
In orice caz nu poti sa ti-l faci tu, pentru ca nu iti da nimeni vaccinul. iar sa continui tratamentul dupa ce te intorci nu prea are rost. tu decizi.
ps- nu conteaza ca avea sau nu zgarda sau ca era strilizat. chiar si un caine de casa daca nu are vaccinul facut poate sa ia rabie.
take care

xoxo

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate este absolut imposibil sa dereglezi ritmul de vaccinare. Poate poti face un vaccin cu cateva ore inainte (oate chiar o zi), dar nu poti aman nici o doza. Oricata grija ar avea de el, un caine fara stapan poate fi turbat, iar daca este turbat si tu nu te vaccinezi corect, vei face boala. Turbarea este deasupra resurselor terapeutice, adic toti cei care se imbolnavesc, mor. Daca chiar e asa de important sa te duci la mare, suna la Spitalul din Constanta si intreaba daca ti se poate face acolo dozele de vaccin in zilele in care trebuie. Daca nu, nu pleca.