| GEORGIANA3489 a întrebat:

Buna,acum o zi mi s-a pus pe deget o insecta neagra mica cu putin portocaliu la spate si cand am dat o dupa deget jos m-a intepat si mi-am dat cu spirt si daca ma ating acolo ma doare.Nu stiu exact ce insecta era sau daca era periculoasa.va rog sa ma ajutati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde cât era de mare. Cu galben poate fi viespe sau bondar. În ambele cazuri nu sunt periculoase, dar sunt dureroase. Asta depinde și de organism. Îl contrazic pe Holday: muşcăturile de căpuşe, păianjeni (Văduva Neagră), dar şi de ţânţari sau albine pot duce la boli grave sau pot provoca reacţii alergice care pot fi fatale. Exemplu: virusul Virusul West Nile este transmis de țânțari și este foarte periculos. Te sfătuiesc să te duci la medicul de familie sau la urgență, imediat! Mai bine mergi degeaba decât să ai consecințe nefaste.

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil albina sau viespe.

| Holiday a răspuns:

In Romania nu exista insecte "periculoase", care sa-ti puna viata in pericol, sau sa ai reactii grave la muscatura/intepatura lor. Daca nu ai vreo alergie, nu patesti nimic. Iar daca aveai, pana acum aflai.