| Alișa00000000000 a întrebat:

Buna all ...cum se trateaza cuperoza de pe obraji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Uite ca cica e o crema de castane asta am luat de pe un forum thinking
"in sfarsit am reusit sa gasesc numele cremei. ii spune Stimuven. e cu extract de castan. o gasiti doar la farmaciile naturiste. se pune ft putin doar in zonele afectate."

5 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

"Cuperoza se caracterizeaza printr-o inrosire intermitenta a pielii, datorata unor pusee congestive, care duc la aparitia unor bubite rosii, dure sau granuloase la vinisoare rosii vizibile. Situata pe fata, cuperoza apare mai ales pe tenurile uscate sau seboreice. Ea atinge mai ales femeile intre 40 si 50 de ani, inainte sau dupa instalarea menopauzei.

Cauze: hormonii, tutunul,
alcoolul, stresul, poluarea

Dereglarile hormonale fac parte din cauzele interne care pot provoca aceasta afectiune. Pana acum, motivul exact al procesului inflamator n-a putut fi stabilit. In schimb, se constata ca el afecteaza azi tot mai multe femei. Alte cauze interne care pot declansa afectiunea sunt o alimentatie gresita, tutunul, alcoolul, unele medicamente. Dar sunt si numeroase cauze externe care pot provoca iritatia: poluarea, abuzul de soare, conditiile climaterice de peste iarna, produse cosmetice prost folosite ori depasite. In fine, conform opiniei specialistilor, stresul vietii moderne, cu cortegiul ei de griji, spaime si insomnii, e unul din cei mai importanti factori de declansare a bolii. Orice perturbare a sistemului nervos bulverseaza organismul si se repercuteaza intr-un fel sau altul la nivelul epidermei.

Profilaxia: o igiena de viata corecta

Tratamentul neintarziat al cuperozei, imediat dupa aparitia primelor simptome, ii opreste evolutia, previne recidivele si impiedica posibilitatea ca ea sa devina rebela. Tratamentul consta in administrare orala de antibiotice in dozaje usoare, fara nici un risc pentru organism, si in aplicatii locale de creme antibacteriene si anti-inflamatoare recomandate de medicul dermatolog. In trei sau patru saptamani, iritatiile dispar.
Ce nu trebuie sa faceti

Sa nu folositi produse cosmetice prea grase sau prea uscate fata de natura tenului dvs.
Sa nu folositi produse cosmetice cu termenul de garantie depasit.
Sa nu mancati picanterii.
Sa nu fumati si sa nu beti alcool.
Ce trebuie sa faceti

Sa folositi sapunuri si produse cosmetice de calitate (neiritante).
Sa beti un litru de apa pe zi.
Sa faceti cure ritmice de curatire a sangelui cu ajutorul ceaiurilor din plante (urzici, musetel, salvie, cicoare etc.).
Sa preferati legumele si fructele, carnii

| Azµre a răspuns:

Mastile cu argila sunt folosite inca din vremuri stravechi. Marile firme cosmetice vand pe bani grei produsele cu argila. Cartea lui Jean Valnet propune o reteta simpla: pe razatoarea mica, se rade un castravete mic, apoi se stoarce printr-o sita fina. In acest suc se pune o lingurita de argila. Se lasa 1/4 ora, pana se face o pasta groasa, dar foarte fina. Se intinde pe toata suprafata fetei (inclusiv in zona ochilor) si se lasa sa se usuce. Se indeparteaza prin spalare cu apa calduta. Efectul este absolut spectaculos. Se repeta o data pe saptamana. Masca cu argila are efect astringent, scoate punctele negre, trateaza acneea, eruptiile de pe fata, cuperoza si indeparteaza ridurile.

| Azµre a răspuns:

Mai uitate si pe aici
http://www.flu.ro/......ament.html

si vezi mai bine du-te la un dermatolog ceva :-?

poate ti-a fost de folos :-?

| nutuxcristian a răspuns:

Vezi ca la oriflame este o crema se numeste "cutiuta cu minuni" care costa 8 sau 15 lei, si te vindeci, fara misto, este chiar super buna crema aceea, ti-o recomand. Uite aici site-ul este la prima pagina crema aceasta de care iti vorbesc eu: http://ro.oriflame.com/products/catalogue-viewer.jhtml?per=201205