| Ирина19 a întrebat:

Buna all.De ceva timp(3-4zile)am niste dureri de ovare si nu inteleg care-i cauza.Am stat mai mult timp in casa, afara cand ieseam ma imbracam destul de gros.

Am niste dureri de parca mi se umfla si sunt pe punctul de a exploda, astea dureaza citeva secunde si in scurt timp imi trec, si peste citeva minute iar revin.Azi m-am simtit destul de bine cand eram la liceu, am venit acasa si spre seara iar au inceput, am impresia ca astea revin doar cand sunt acasa laughing

Ce poate fi asta? As putea face ceva proceduri acasa ca sa-mi treaca sau cel mai bine ar fi sa consult un medic? Nu prea cred sa fie grav de aia si va intreb de proceduri, dar as vrea sa stiu si parerile voastre!

Va multumesc pentru atentie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| haiZI a răspuns:

Corpul tau trage semnale de alarma si ar fi gresit sa le ignori.Prezintate neaparat pentru un consult medical, din ce descrii tu problemele pot fi diverse.pa

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare ca ai fie o anexita, fie niste chisturi pe ovare, amandoua afectiuni foarte grave care daca nu sunt tratate corect si repede determina sechele (probleme de fertilitate). Mie mi se pare suficient de grav incat sa mergi la medic repede (maine-poimaine) si sa nu incerci nimic acasa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil să fii la ovulație!
Un ecograf pelvian și ceai de mușețel.
Sănătate.
Pa, pa.

| Madalichka a răspuns:

O sa presupun din start ca stai bine cu igiena, asa ca nu o sa o mentionez, dar e posibil sa fie o anexita dubla, chiar daca tu consideri ca te-ai imbracat gros, sau chiar ceva mai grav, legat de hormoni sau de menstruatie. Oricum ar fi, mergi la doctor. Eventual fa-ti intai o ecografie la ovare, eu asa faceam cand ma dureau. Asa afli ce ai si te poti trata.

| Ирина19 explică:

Va multumesc, am fost la medic si chiar am ceva mai serios decit am crezut, trebuie sa fac urgent un tratament ca altfel va fi nevoie sa ma opereze la ovar.