| xgd a întrebat:

Buna all wave dintr-o data ma doare in zona inimii...si nu e prima data...mentionez ca e foartee cald si fac mult sport zilnic. am 12 ani nu cred ca e ceva cu inima dar imi scade glicemia des si acum simt ca ma doare. dau funda, spuneti-mi ce poate fi puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| asdasdasdasdasdsa a răspuns:

Pentru inceput noi membri TPU iti putem face o ide despre chesti din astea de sanatate dar cel mai bine trebuie sa cauti un doctor cum zice mai jos cu rosu "Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament."

Deci eu ma pricep cu glicemiile fiind ca am diabet zaharat. Deci glicemia iti scade daca nu esti alimentata si faci mult efort zilnic. Simtomele ei sunt : Transpiratie, foame, o stare de inconstienta, si tremur iti tremura mainile. Durerile din inima se intampla cand alergi sau faci efort foarte mare asa dintr-o data straight face. Trebuie sa o iei usor usor cu pauze dese. Iar daca esti sportiva te sfatuiesc sa ii zici mamei tale sa iti faca un program zilnic de alimentare. Care sa contina glucide, proteine, lipide etc. Glucidele se extrag din orice in afara de carne/branza/oua/rosii/castraveti. Incearca sa nu mai bei sucuri cu zahar iti place coca-cola? E ok ia coca-Cola light sau Zero Zahar. Eu cam atat iti pot zice sper ca ti-am fost de folos is stiu cum e sa ai dureri in diferite chestii ca si eu am fost sportiv 8 ani de zile happy. Funda

3 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

Poate este din cauza ca faci un sport aerob in care pierzi minerale din corp, mai mult acum in perioada calda, transpirand mai mult, decat in restul perioadelor. Deci poate solutia este suplimentarea cu minerale, calciu, magneziu, zinc, aspacardin in zilele cu sport. Am avut si eu aceeasi problema, mi-am analizat alimentatia si am vazut ca nu mancam suficient Ca, Mg, Zn, K. Am luat suplimentele astea si a fost ok. Ar mai fi indicata si o cura de "prajit" la soare de vreo saptamana - o mare, piscina, etc, ideea este sa te bronzezi, pentru a-ti obtine si vitamina D in corp, care sa-ti absoarba calciul. Toamna si iarna poti inlocui soarele cu suplimente cu D3 daca sportul este destul de intens si dureaza mai mult de 30 de min pe zi, iar dieta este deficienta in minerale. Pe mine incepusera sa ma doara si oasele - tibiile, spatele, si mineralele astea au avut efect spectaculos mi-au trecut si durerile de spate si tibii si cele din zona inimii si crampele musculare pe care le aveam. Daca nu te deranjeaza greutatea poti sa obtii toate acestea din alimente:mai multe lactate pentru Calciu, spanac pentru Magneziu, banane pentru potasiu si magneziu, somon pentru D, soare cat este pentru D.

| asdasdasdasdasdsa a răspuns (pentru Veme):

Tu te auzi ce spui rolling on the floor)))))))))))))) O cura de prajit rolling on the floor Du-te ma bucatarule de aici ca ma faci sa radhappy

| xgd explică (pentru Veme):

Lol da eu am vrut sa pierd vreo 2-3 kg si mi-a fost foartee cald si imi scade glicemia des..doar ca nu stiu de ce ma doare la inima asa dintr-o data, la 12 ani ce poate fi.dar nu este de la muschiul intercostal, e mai sus.