| DariaPaula11 a întrebat:

Bună!
Am 10 ani și nu am poftă de mâncare, la borș nu mănânc fideaua cu legumele...la tocăniță nici nu mai zic și carnea nu prea îmi place....stau la țară și nu consum carne Sinaia cumpărată
Nu vreau sa iau vitamine că mă fac cât un purcel...
Mie îmi e foame dar nu am poftă...

Fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Nu ai pus intrebarea, sa stii. Ce arata ideea asta ca trebuie sa ai pofta ca sa mananci? Arata ca pe langa faptul ca ai nevoie vitala de hrana, pe langa faptul ca iti e si foame, si instinctul iti cere sa-ti potolesti foamea, tu vrei sa mai ai si pofta. Cu alte cuvinte, vrei sa primesti ceva ca sa manaci. Unii oameni vor sa primeasca ceva ca sa isi indeplineasca necesitatile vitale, nu se multumesc ca au resursele necesare, sunt printre fericitii care le au. Cu 8o de ani in urma, nu era documentat nici un caz de astfel de persoana, cand eram copil am cunoscut un astfel de caz, un copil rasfatat, iar acum sunt din ce in ce mai multi. Oameni care se deshidrateaza langa sticla cu apa, care nu mananca, desi au ce, nu am auzit inca de oameni care nu simt motivatie sa respire. Multi ar manca graunte crude, nu le au si mor. Asta iti e greseala, crezi ca trebuie sa primesti ceva, o satisfactie, ca sa mananci. Viata, asta primesti, amanarea mortii.